Ekonomi

10 milyon metreküp kütlesel toprak rekoru

Başak Parıltı GÖKÇAM

Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında geniş bir alanda heyelan meydana geldi. 9 çalışanın enkaz altında kaldığı maden alanına Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli’den arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

Bölgede 827 işçi, 5 drone, 2 kimyasal biyolojik ve nükleer araç, 5 metale duyarlı radar cihazı ve 5 kurtarma köpeğiyle arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirilirken, heyelanla ilgili adli soruşturma başlatıldığı bilgisi verildi. Soruşturma 3 başmüfettiş ve 1 müfettiş tarafından soruşturuldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, cevherin bulunduğu yığın liçi alanından yamaçta önce kayma, ardından çok hızlı akma şeklinde kitlesel bir hareket yaşandığını belirterek, ” Hareket yaklaşık 200 metre yüksekliğindeki bir yamaç boyunca gerçekleşti. Kayan kütlenin toplam hacmi şu anda 10 olarak hesaplanıyor. “Bir milyon metreküp olduğu tahmin ediliyor, bu kütle yaklaşık 800 metre hareket ediyor ve ortalama hareket hızı Saniyede 10 metredir” dedi.

“Fırat Nehri’ne ulaşmaması için önlem alındı.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan maden kazasına ilişkin yapılan açıklamada, heyelan sonucu akan malzemenin Fırat Nehri’ne ulaşmaması için her türlü önlemin alındığı belirtildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Erzincan İliç’te meydana gelen maden kazasında yer altında mahsur kalan çalışanlara en kısa sürede güvenli bir şekilde ulaşılması umulduğu belirtilerek, şöyle devam edildi: “Ayrıca heyelanın hemen ardından Bakanlığımızın merkez ve il müdürlüklerine ait inceleme ekiplerini derhal bölgeye sevk ettik.”Malzemenin Fırat Nehri’ne ulaşmasını önlemek amacıyla Sabırlı Çayı’nın Fırat Nehri’ne ulaştığı yerde menfezin kapaklarını kapattık. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor ve gelişmeleri hassasiyetle takip ediyoruz.” Anagold Madencilik’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Fırat Nehri’ne siyanür akışı yaşanmadı. 6 noktada yüzey suyu numunelerinin alındığı belirlendi. normal değerlerdeydi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu