Haber

Almanya’da taksi şoförüne ‘Türkiye için ajanlık’ cezası

Almanya’da ‘Türkiye için ajanlık faaliyetleri yürüttüğü’ gerekçesiyle tutuklanan Türkiye kökenli A.A., 9 ay hapse çarptırıldı.

DW Türkçe’nin haberine nazaran Köln’de taksi şoförlüğü yapan sanık Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’ndeki duruşmada “Sadece ülkeme yardım etmek istedim. Herhangi bir sorun istemedim. Sonuçlarının farkında değildim” dedi. Casusluk suçlamalarını daha evvelden itiraf eden sanığın temyiz hakkını kullanmayacağı belirtildi.

9 ay mahpus cezasına çarptırılan A.A.’nın cezası tecil edildi.

Sanık, ‘Gülen yapılanması’ üyesi olduğunu düşündüğü iki kişinin ismini, daha önce casusluktan hüküm giyen Ali D.’ye vermek, ortalarından biriyle ilgili ayrıntılı bilgi aktarmak ve Türkiye’ye istihbarat aktarımında iş birliği yapmakla suçlanıyordu. İddianamede ayrıca A.A.’nın Ali D’ye bir atış poligonunda talim için mermi sağladığı yer alıyordu.

Ali D, 2021 yılı Eylül ayında Düsseldorf kentinde bir otel odasına düzenlenen baskınla tutuklanmış, haziran ayında da 1 yıl 9 ay hapse çarptırılmıştı. Ali D.’nin Düsseldorf’ta kaldığı otel odasında kurusıkı tabanca ve gerçek mermilerin yanında PKK ve ‘Gülen yapılanması’ mensuplarına ilişkin bilgiler de ele bulunmuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu