Haber

Anayasa Mahkemesi ‘sansür’ yasasının iptali başvurusunu görüşüyor

Basın meslek örgütleri, gazetecilere yönelik keyfi suçlama ve tutuklamalara yol açan “sansür” yasasının iptali için bugün Anayasa Mahkemesi karşısındaki alanda “sansüre ve tutuklamalara karşı basın nöbeti” başlattı. Nöbet sırasında oluşturulan ücretsiz kürsüde konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Haber yapan girmeyecek. dediler. Ama Tolga Şardan sonuncuydu. Aynı maddeyle süreç tekrar yapıldı.” Anayasa Mahkemesi özellikle sizi dinleyecektir… Bugün bu maddenin iptal edilmesi ve haksızlığın daha fazla devam etmemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin “dezenformasyonla mücadele kanunu” olarak getirilen ve “sansür” kanunu olarak bilinen Türk Ceza Kanunu’nun 217/A maddesinin iptali için yaptığı başvuruyu bugün görüşüyor. “Kamuyu yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” suçundan hapis cezası veriyor.

Basın Kurulu, ÇGD, Gazeteciler Cemiyeti, TGS ve Haber Sen’den oluşan basın meslek kuruluşları, keyfi suçlamalara ve tutuklamalara yol açan söz konusu yazının iptali için bugün saat 10.00-14.00 arasında Anayasa Mahkemesi karşısındaki alanda toplandı. gazeteciler. “Sessiz protesto ve serbest tribün” eylemi ile “Sansüre ve tutuklamalara karşı basın nöbeti” başladı. Basın meslek kuruluşlarının temsilcileri ve nöbete katılan katılımcılar serbest tribünde görüşlerini dile getirdi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal serbest kürsüde şunları söyledi:

TANAL: “BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLMAYAN BİR ÜLKEDE DEMOKRASİ OLAMAZ”

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal: “Demokrasinin olmadığı yerde basın özgürlüğü de, ifade özgürlüğü de yoktur. Nasıl ki halkın temiz hava hakkı varsa, burada da temel hak ve özgürlüklerinin korunmasını istiyorlarsa” Basın özgürlüğünü sustururlarsa halkın nefes alma hakkını da kesmiş olurlar. Basın özgürlüğü halkın özgürlüğüdür. Basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasi olmaz. Bu kanun anayasaya aykırıdır. AİHM için alışılmadık bir durum.”

ÇAKIRÖZER: “BU UNSUR BUGÜN İPTAL EDİLMELİ VE ADALETSİZLİK DAHA FAZLA DEVAM ETMELİ”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: “29. Sayı (öneride yer alıyor)… Bugüne kadar hatırlarsanız daha kalabalık olan toplantıda bile seslendiniz. O dönem ‘yapmayın’ diye sizi dinlemediler. .Haber yapanlar girmeyecek dediler.Ama Tolga Şardan sonuncu oldu.Aynı konuda süreç tekrar yapıldı.Umarım özellikle Anayasa Mahkemesi sizi dinler… Bu konunun gündeme alınması gerektiğine inanıyorum. bugün iptal edildi ve adaletsizlik daha fazla devam etmemeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu