Haber

Bağcılar Belediyesi Afet ve Çocuk Çalıştayı Düzenledi

Bağcılar Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen Afet ve Çocuk Çalıştayı’nda alanında uzman 77 uzman, Filistin’deki katliam ve deprem başta olmak üzere tüm afetlerden etkilenen çocukların korunmasının önündeki engellerin çözülmesinin ve ortadan kaldırılmasının yollarını tartıştı. Çocuklara yönelik sundukları hizmetleri anlatan Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, “Biz her zaman iyiliğin yanında olma gayretiyle üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz.”

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Bağcılar Belediyesi ve Yetim Vakfı anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi. Bu amaçla Rami Kışlası Kütüphanesi’nde Afet ve Çocuk Çalıştayı düzenlendi. AFAD Lideri OK Memiş, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Programa Prof. Dr.Murat Mücahit Yentür, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Yetim Vakfı Lideri Murat Yılmaz, İHH Yönetim Kurulu Lideri Bülent Yıldırım da katıldı. Gün boyu süren çalıştaya her yaştan ve her kesimden çok sayıda insan yoğun ilgi gösterdi.

Alanında uzman 77 uzman katıldı

Çalıştaya katılan 77 uzman, “Afet ve Çocuk Hakları”, “Afetler ve Çocuklara Müdahale”, “Afetlerde STK ve devlet iş birliği” ve “Afet ve toplumsal farkındalık” olmak üzere dört konuyu ele aldı. Konuşmacılar, çocukları afetlerden korumanın önündeki engellerin nasıl ortadan kaldırılabileceğini ve çözüm yollarını tartıştı. Uzmanlar ayrıca Filistin’de soykırıma uğrayan Filistinli çocukların durumunu da ele alarak hem İsrail’i kınadı hem de çocuklar için neler yapabileceklerini anlattı.

“Her zaman iyiliğin yanında olmaya çalışıyoruz”

Bağcılar Belediyesi olarak iyilik için çabalayan her vakfın yanında olduklarını belirten Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, “Bu mücadele insanoğlunun varoluşundan bu yana devam ediyor. Biz de her zaman yanımızda olma gayreti içerisinde üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. iyilik tarafı. Çok değerli bir atölye. Felaketten önce.” “Afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenleri, özellikle çocuk başlığı altındaki tüm içerikleri detaylı bir şekilde takip edeceğiz. Program sonrası çıktıların hayata geçirilmesi açısından bu programı değerli buluyoruz” dedi.

“Çalışmalarımız en üst düzeyde devam ediyor”

Şubat ayında yaşanan büyük depreme değinen Özdemir, “AFAD öncülüğünde büyük bir deprem felaketini omuzlamaya çalışıyoruz. Ülkemizin bu yükü taşıması için hükümetimizin büyük bir çalışma yürüttüğünü ifade etmek isterim. Bağcılar Belediyesi olarak kaymakamımızla birlikte deprem süreci başlar başlamaz afete anında müdahale ediyoruz, koordinasyon masasını kurduk, göreve geldiğimizde verdiğimiz sözü tutarak STK İletişim Merkezi’ni kurduk ve bunun insafını gördük. STK’larla hızlı bir şekilde iletişime geçtik. İlk günün akşamı gönderdiğimiz tır sayısı 20’yi aştı. Biz bu teması çok önemsiyoruz ve STK’ların faaliyetlerine de önem veriyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını organize eden belediyemiz, TIR’larımızın gönderilmesini, yaşam malzemesi ikmalini ve 1 milyon sıcak yemek ikmalini sağladık. AFAD. Belediyemizin bütçesi İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) bütçesinin yüzde 1’idir. Ben. Ancak sosyal birliği sağlayarak belediyemizin kaynaklarıyla anaokulları ve çocuk parklarının da aralarında bulunduğu 505 konteynerlik konteyner şehrimizi Malatya Battalgazi ilçesine konumlandırdık. İş adamlarımızın iş birliğiyle 500 çocuğa bisiklet gönderdik. Çalışmalarımız en üst düzeyde devam ediyor. Özellikle çocuklarımız için çok çalışıyoruz” dedi.

“Filistin sorunu hepimizin meselesidir”

Dünyanın büyük bir sınavdan geçtiğini ifade eden Özdemir, “Filistin sorunu hepimizin sorunudur. Oradakiler hayati bir çabanın sınavını verirken biz de içinde bulunduğumuz bir süreçten geçiyoruz. Kendi imtihanımızı geçiyoruz. Cumhurbaşkanımızın büyük çabalarına şahit oluyoruz. Almanya’da onların ikiyüzlülüğünü tüm dünyaya açıkça haykırdı. Sizin elinizle.” Dilimizi eleştirerek, eleştirerek çaba harcamamız gerektiğine dair bir inancımız var. Elhamdülillah dilimizle karşılık verdiğimiz bir süreçteyiz. Ülkemizde adaletsizliklerin, hukuksuzlukların yaşandığı, Müslüman yaşamanın zorlaştığı dönemlerde Cumhurbaşkanımız büyük bir toplumsal faydanın adım adım gerçekleşmesine vesile oldu. Açılamaz görülen ibadethanelerin açılmasına vesile oldu. Ülkemizi bu ve benzeri sorunları kökten çözmeye hazırlayan bir süreci açıkça gördüğümüze inanıyoruz” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu