Yaşam

Bir güç mücadelesi romanı: Peygamber

Okan Çil dördüncü romanı Peygamber’de bu girişle okuyucuyu selamlıyor. 240 sayfalık Esav ile Yakup romanı 8 Şubat’ta İthaki Yayınları’ndan raflarda olacak. Yaşamları Yakındoğu tarihi ve kutsal kitaplara kaydedilen ikizler.

Rekabetleriyle Tanrı’nın iradesine karşı mı çıkmışlardı? Yoksa bu yarışma Allah’ın planının bir parçası mıydı? Sorusuyla okuyucuyu bugünden geçmişe götürüyor. İki kardeşin anne karnında başlayıp peygamberliğe kadar ilerleyen iktidar mücadelesini etkili ve gerçekçi bir anlatımla anlatan Çil, aile olabilmek, eşitlik adına binlerce yıl öncesinin kayıtlarını okuyucuya sunuyor. çocuklara olan sevgide, yalanlarda, bitmek bilmeyen öfkelerde, affedicilikte, dostluklarda ve aşk uğruna yapılan fedakarlıklarda.

ölüme çare

Cüppesinin eteği rüzgarda uçuşurken Esav elinde asası ile kumların üzerinde yürüyordu. Türbanının ucunu çenesinin altına koyup burnuna kadar çekti. Sanki kutsal bir padişahın huzurundaymış gibi gözleri kısılmış ve başı yavaşça öne eğilmişti.

Elbisesinin her kıvrımı, kirpiklerinin her teli, dilindeki her kelime kumla kaplıydı. Uçsuz bucaksız bir çölün ortasında, dünyadaki tek amacına doğru var gücüyle ilerliyordu. Bunca yılın acısını dindirip huzur içinde ölüme yürümekten başka çaresi yoktu.

Sayfa: 240

Kitaptan bir tat

“Her şekilde kaybedersen acını canlı tut Esav. Yolda karşılaştığınız tüm insanlar, sadece hızınıza bakarak, yaşadığınız zulmü anlasın. Her bakımdan kaybedersen, o kadar çok kaybedersin ki, yeryüzünde hiç kimse senin seviyene ulaşamaz. Bırakın maceranız yüzyıllar sonra bile kelimeden ağza dolaşsın. Her bakımdan kaybediyorsanız bırakın sizi aşağılayan ağıtlar havayı doldursun. senin gölgen
Dehayı görmeyenler sana lanet etsin. Zaten kaybediyorsanız, yine de kaybedecekseniz ömrünüzün sonuna kadar başınızı kaldırmayın. Acınız yedi düveye yayılsın. Dünyadaki tüm aldatılanlara, tüm talihsizlere, dünyadaki tüm sevilmeyen çocuklara Esav desinler.”

Yazar hakkında

Okan Çil, 1986 yılında İzmir’de doğdu. Kafkas Üniversitesi Tarih Bölümü’nden ayrılarak Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Tasarımı ve Yazarlığı Bölümü’nden mezun oldu. Öyküleri ve inceleme yazıları çeşitli mecralarda yayımlandı. Birçok dizi ve filmde senaristlik yapan Çil, aynı zamanda editörlük de yapıyor.

Sayfa için iletişim:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu