Ekonomi

BlackRock, Grayscale’i geride bırakarak en büyük spot Bitcoin ETF’ine sahip oldu

Investing.com – Kripto ETF piyasasında önemli bir değişiklik meydana geldi. BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust’ı (IBIT), Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) geçti ve dünyanın en büyük spot Bitcoin ETF’i haline geldi.

SoSoValue verilerine göre IBIT’te şu an 19,68 milyar dolar değerinde BTC bulunurken 19,65 milyar dolarlık GBTC’yi geçmiş oldu.

ABD’de spot Bitcoin ETF ticaretinin Ocak ayında başlamasının ardından GBTC, yüksek komisyon oranı ve arbitraj oluşturmasından dolayı hızla fon kaybetmeye başladı. Yaklaşık 5 aylık süreçte BlackRock’ın ETF’i hızla fon çekmeye başlarken dün itibarıyla IBIT, piyasanın en büyük spot Bitcoin ETF’i haline geldi.

Emsalleri ortalama %0,2 oranında komisyon teklif ederken GBTC fonları için önerilen teklif oranı %1,5’te sabit kaldı. Bu yaklaşım, başlangıçta 620 bin BTC tutan ETF’in 290 bin BTC’nin altına düşmesine neden oldu.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: KAZAN

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Kripto ETF’leri dolaşımdaki BTC arzının %5’ini tutuyor

Dünkü işlemlerde de GBTC’den 105 milyon dolarlık çıkış gerçekleşirken bu tutar Mayıs ayında tek günlük işlemlerde en yüksek çıkışlardan biri olarak kaydedildi. Ancak dün ETF piyasası genelinde 45,14 milyon dolarlık net giriş gerçekleşirken pozitif giriş serisi 11 güne ulaştı ve olumlu görünüm devam etti.

Güncel durumda ETF’lerde tutulan Bitcoin miktarı toplam BTC arzının yaklaşık %5’ine denk gelerek 1 milyon BTC’yi aşmış durumda. CoinShares verilerine göre geçen hafta itibarıyla ABD merkezli olmak üzere kripto ETF piyasasına 1 milyar doların üzerinde fon girişi gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu