Haber

Çin Savunma Bakanlığı: ABD’yi Tayvan’a Silah Satışını Durdurmaya Çağırıyoruz

PEKİN, 4 Mart (Xinhua) — Çin Milli Savunma Bakanlığı, ABD’nin Çin’in Tayvan bölgesine silah satışına şiddetle karşı çıktı.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei, açıklamayı ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Tayvan’a yeni silah satışlarını onaylamak için Çarşamba günü düzenlediği basın soruşturmasına yanıt olarak yaptı.

ABD’nin bu hamlesinin Çin’in içişlerine açık bir müdahale olduğunu kaydeden Tan, Çin’in bu durumdan hiç de memnun olmadığını söyleyerek sert tepkilerini ABD tarafına iletti.

Tan, söz konusu hamlenin tek Çin ilkesini ve başta 17 Ağustos bildirisi olmak üzere Çin ile ABD arasındaki üç ortak deklarasyonu ihlal ettiğini, Çin’in egemenlik ve güvenlik çıkarlarını ciddi şekilde baltaladığını ve Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrar için önemli bir tehdit oluşturduğunu belirtti. stresli.

Tan, “ABD’yi Tayvan’a silah satışını ve Tayvan ile askeri sözleşmeleri durdurmaya ve Tayvan sorununa müdahale etmeyi ve boğazda gerilimi tırmandırmayı bırakmaya çağırıyoruz.”

Sözcü, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun ‘Tayvan’ın bağımsızlığı’ ile dış müdahaleye karşı her türlü provokasyona karşı önlem almaya ve Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla korumaya her zaman hazır olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu