Ekonomi

Dell Web Sitesi Güvenlik İhlali – 49 Milyon Kullanıcının Verilerinin Ele Geçirildiği İddia Ediliyor

Dell Technologies (DELL) hisse senedi fiyatları, Perşembe akşamı şirketin bir güvenlik olayı yaşadığını duyurmasına rağmen Cuma günü erken işlemlerde hafif bir artış gösterdi.

Dell, 9 Mayıs gecesi müşterilerine bir e-posta göndererek, yetkisiz bir tarafın web tabanlı platformlarından birinden tam adlar, posta adresleri ve Dell ürünleri ve siparişleri hakkında bilgiler gibi müşteri ayrıntılarını elde ettiğini bildirdi.

Şirket, bu platformun “Dell ile yapılan alışverişlere ilişkin sınırlı sayıda müşteri bilgisi” içeren bir veritabanı barındırdığını açıkladı. “İlgili verilerin niteliği nedeniyle müşterilerimiz için düşük düzeyde bir risk olduğunu değerlendiriyoruz” diye de eklediler.

Dell, erişilen verilerin kredi kartı veya diğer ödeme bilgilerini, e-posta adreslerini, telefon numaralarını veya son derece gizli müşteri verilerini kapsamadığını açıkladı.

Şirket etkilenen müşterilerin tam sayısını açıklamamış olsa da, saldırganın 49 milyon kayda eriştiğini iddia ettiğini gösteren raporlar var. Şimdi bu kayıtların internetin dark web olarak bilinen gizli bölümünde satışa sunulduğuna inanılıyor.

E-postada Dell, olayın tespit edilmesinin ardından şirketin acil müdahale planını hızla devreye soktuğunu, bir soruşturma başlattığını, ihlali sınırlandırmak için önlemler aldığını ve konuyu yetkililere bildirdiğini belirtti.

“Ayrıca bu güvenlik olayının incelenmesi için bağımsız bir siber güvenlik firması ile anlaştık. Gelişmeleri takip edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladılar.

Bu makale yapay zeka yardımı ile üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu