Haber

DEVA Partili Şahin: Birinci Saadet Partisi ortak grup fikrini reddetti

14 Mayıs seçimlerinde CHP listelerinden Meclis’e giren DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin Meclis’te ortak grup kurma görüşmeleri sürüyor.

DEVA Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, önceki gün katıldığı bir programda “Ortak grup üç partiye zarar verecekti, hayır dedik” ifadelerini kullanmıştı.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, konuyla ilgili Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’a konuştu. Şahin, üç partinin bir araya gelerek küme oluşturma fikrinin ilk kez Saadet Partisi tarafından reddedildiğini belirtti.

‘ÇATI PARTİSİ SAADET PARTİ TARAFINDAN ONAYLANMADI’

Üç partinin TBMM’nin çalışmaları için ortak küme oluşturulması konusunda istişarelerde bulunduğunu belirten Şahin, yeni bir parti tüzel kişiliği oluşturularak, bazı milletvekillerinin bu parti çatısı altında kümeler oluşturacağı bir model üzerinde durulduğunu, üç siyasi parti de kendi tüzel kişilikleri ile çalışmalarını sürdüreceklerdi. Şahin konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu kararın tebliğinden sonra DEVA Partisi olarak yetkili kurullarımız ve milletvekillerimizle yaptığımız istişareler sonucunda Ali Bey muhataplarına yeni bir partinin tüzel kişiliği altında grup kurma düşüncesinin olmadığını iletmiştir. Saadet Partisi’nin kararını dikkate alarak DEVA Partisi olarak olumlu yaklaştı.”

‘Yarardan çok zarar verebilir’

Saadet Partisi’nden üst düzey bir üye, çatı parti formülü üzerinde uzlaşma sağlanamadığını ancak Gelecek Partisi ile müzakerelerin hızlandırıldığını belirtti. Saadet Partili üye, “Grup oluşumuyla değil, çatı parti formülüyle soru işaretlerimiz vardı. Bu bağlamda, çatı partisi formülünün yarardan çok zarar getirebileceğinin üzerinde duruyorduk. Yoksa grup kurma konusunda hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz. Saadet Partisi olarak grup kurma çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

‘Anlaşırsak GRUP KURACAĞIZ’

Gelecek Partisi’nden yetkili, “DEVA Partisi ile mevcut süreçte anlaşamadığımız için böyle bir açıklama yaptılar. Saadet Partisi ile bu toplantıya devam ediyoruz. Genel liderler ile görüşülecek. En başından beri üç partiyle ittifak yapıp bir çatı partisi oluşturmak istedik. Hatta formül üzerinde 7 kişi için çalıştık. Geri kalan arkadaşlarımız da kendi partilerini temsilen Meclis’te görev yapsınlar dedik. Ancak Deva Partili üyeler, teşkilatlarında zulüm olduğunu ve kümeleşmeye sıcak bakmadıklarını söylediler. Bu nedenle Saadet Partisi ile bu tür çalışmalar başından beri var. Uzlaşabilirsek bir küme oluşturacağız, anlaşamazsak kendi politikamızı oluşturacağız.”

gedizhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu