Haber

DİSKİ Su Tasarrufu Önlemleri Toplantısı Düzenledi

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşletmesi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, merkez ilçe belediyeleri park ve bahçeler müdürleri ile su tasarrufu tedbirleri toplantısı gerçekleştirdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, DİSK Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda, uzun yıllardır gündemde olduğu anlaşılan kuraklığa karşı alınan tedbirler, son dönemde yaşanan iklim değişikliği ile birlikte ele alındı.

Toplantıda sulamanın 10 dakika ile biten gece yapılması ve su tankerlerine içme suyu doldurulmaması kararlaştırıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DİSK Genel Müdürü Fırat Tutşi, kentte içme sularının israf edilmemesi için yıllar önce su tasarrufu için önlem aldıklarını vurguladı.

Su tasarrufu için alınan önlemleri anlatan Tutsi, şunları kaydetti:

“DİSKİ olarak 4 yıl önce başlattığımız çalışma ile yeşil alanların büyük bir kısmı içme suyu ile değil sondaj suyu ile sulanıyor. İçme suyunun tasarruf edilmesi ve gerçek anlamda kullanılması amacı ile bu çalışmaları gerçekleştirdik. Aldığımız tedbirler, ana arterlerde kuyular, refüjlerde yeşil alanlar, park ve bahçeler açtık.”Bölgelerde içme suyu israfını önlemek için şebeke suyunun kullanımına dakikalar içinde son verip, 10 dakika bekletiyoruz. minimum seviye. Birkaç yıldır yaptığımız kontrollerle bahçe sulaması için kuyu açılmasını önerdik ve sondaj suyunun kullanılmasını sağladık. Burada sürekli denetim ve kontroller yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu