Haber

Dizi izleyen gençlere 12 yıl ‘kürek çekme’ cezası

Kuzey Kore’de dünyada oldukça popüler olan Güney Kore dizilerini izleyen gençlerin 12 yıl ağır çalışma cezasına çarptırıldığı ortaya çıktı.

BBC’nin haberine göre 2022 yılında çekilen görüntülerde, mahkum üniforması giyen kelepçeli gençlerin çok sayıda öğrenciyle dolu bir salonda alenen yargılanıp hüküm giydiği görülüyor.

Suçları Güney Kore dizisi izlemek olan 16 yaşındaki iki genç, bir stadyumda yüzlerce öğrencinin gözü önünde askerler tarafından kelepçelenerek götürüldü.

Videoda askerler, “yaptıkları hatadan pişmanlık duymadıkları için” gençleri azarladı.

Kuzey Kore’nin “halka ideolojik eğitim” kapsamında yayınladığı propaganda görselinde, “Çürümüş kukla rejimin kültürü gençler arasında bile yayılmış durumda. Henüz 16 yaşındalar ama geleceklerini mahvetmişler.” Bu tür cezaların daha da ağırlaşacağı vurgulandı. Görüntüde gençlerin isimleri ve adresleri de yer aldı.

İCRAYA DA ONAY VERDİLER

Kuzey Kore’de kültürel ve sanatsal ürünlerin yanı sıra Güney Kore televizyonlarının izlenmesi de tamamen yasaktır. Ancak dünya çapında giderek artan Güney Kore dizi çılgınlığı, tüm baskılara rağmen Kuzey Korelileri de etkiliyor.

Kuzey Kore hükümeti, 2020 yılında Güney Kore dizi ve filmlerini izleyip paylaşanları idama mahkum edecek bir yasa tasarısını kabul etmişti.

Güney’e kaçan bir Kuzey Koreli, daha önce BBC’ye, Güney Kore popu dinleyen 22 yaşındaki bir adamın vurularak öldürülmesini izlemek zorunda kaldığını söylemişti.

Güney Kore ile karşılaştırıldığında Pyongyang, K-pop ve Güney Kore dizilerini kendisi için önemli bir tehdit olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu