Ekonomi

Dolar ve euro için kritik hafta

Bu hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB), ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararlarını açıklayacak. İçeride imalat PMI Çarşamba günü, TÜİK ise Cuma günü Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak.

Geçen hafta TCMB, istikrarlı dolar ve daha cazip mevduat faizleri nedeniyle kapatılan KKM hesaplarındaki faiz tavanını kaldırdı. TCMB, kendi tarafında bankalara verdiği politika faizi (yüzde 9) + yüzde 3 ek faiz oranı üst sınırını kaldırarak KKM’ye daha fazla ilgi gösterilmesinin önünü açtı. Böylece Ocak ayının ilk 2 haftasında 95 milyar TL olan KKM’den çıkışın tersine dönmesi ve KKM’nin yeniden cazip hale gelmesi bekleniyor.

Bu hafta en kritik Merkez Bankaları faiz kararlarını açıklayacak. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak.

Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak olan Fed’in faiz oranlarını yüzde 0,25 artırması muhtemel. ABD enflasyonunda düşüş sinyalleri görülse de Fed yetkililerinin de belirttiği gibi “Banka’nın bu mücadelede hata yapma lüksü yok.” Fed, enflasyonun istikrarlı bir şekilde düştüğünden emin olmak istiyor. Geçen hafta açıklanan verilere göre ABD ekonomisi yüzde 2,9 ile beklentilerin üzerinde büyüdü.

Avrupa Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 0,50 artırması bekleniyor. AB bölgesinde enflasyon tek haneli rakamlara (%9,2) gerilese de ECB’nin sıkılaştırma politikalarının devam etmesi bekleniyor. Geçen hafta açıklanan Euro bölgesi imalat PMI verileri Ocak ayında yüzde 50,2’ye yükseldi. Veriler Haziran ayından bu yana ilk kez 50 seviyesini geçti. AB bölgesinde beklenen kara kışın olmaması ve ılıman iklim, enerji maliyetlerini de düşürdü. Bu gelişmelerin de desteğiyle euro, dolar karşısında yüzde 14 değer kazandı.

Türkiye’de enflasyon rakamları Cuma günü açıklanacak. Yarın imalat PMI verileri açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu