Dünya

Ege Üniversitesi küresel ölçekteki başarılı konumunu sürdürüyor

Ege Üniversitesi, geçen yıl dünya sıralamasında 1001-1200 aralığındaki yerini koruyarak, Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında dokuzuncu sırada yer aldı. Ege Üniversitesi,  ‘Fakülte Öğrenci Oranı’ kriterinde Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 1’inci oldu.

Sıralamayı değerlendiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Saygın kuruluşlarca yapılan değerlendirmelerde uluslararasılaşma vizyonumuz doğrultusunda yaptığımız çalışmaların etkilerini her geçen gün görebiliyoruz. Merkezi Londra’da bulunan bir yükseköğretim derecelendirme kuruluşu olan QS, dünyanın en önemli sıralamalarından biri olarak kabul ediliyor.

Tam akredite, öğrenci odaklı araştırma üniversitemiz, 2025 QS WUR sonuçlarında tüm dünya genelinde değerlendirilen 5663 üniversiteden sıralanmaya hak kazanan 1503 üniversite arasında 1001-1200 bandında bulunarak bir önceki yılki konumunu korudu. Üniversitemiz, Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında ise 9’uncu oldu” diye konuştu.

EÜ  ‘Fakülte Öğrenci Oranı’ kriterinde 1’inci

Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi,  ‘Fakülte Öğrenci Oranı’ kriterinde Türkiye devlet üniversiteleri arasında 1’inci sırada, dünya sıralamasında ise 700’üncü sırada yer aldı. ‘Uluslararası Öğrenci Oranı’ kriterinde Türkiye devlet üniversiteleri arasında 7’nci sırada, dünya sıralamasında 700’üncü olan Üniversitemiz, ‘Uluslararası Araştırma Ağı’ kriterinde Türkiye devlet üniversiteleri arasında 5’inci sırada dünya sıralamasında 506’ncı sırada yer alma başarısı gösterdi. Bu başarılar tüm mensuplarımızın emek ve gayretleri ile elde edildi. Rehavete kapılmadan bulunduğumuz konumu daha ileri noktalara taşımak,  uluslararası platformda hak ettiğimiz seviyelere çıkmak, ‘Türkiye Yüzyılı’nı Türk bilim yüzyılı yapmak  için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Bu başarıya katkı sağlayan tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

QS Dünya Üniversiteleri Sıralama Sistemi, üniversiteleri;  Akademik İtibar, İşveren İtibarı, Akademisyen Öğrenci Oranı, Akademisyen Başına Atıf Oranı, Uluslararası Akademisyen Oranı, Uluslararası Öğrenci Oranı, Uluslararası Araştırma İşbirliği, İstihdam Sonuçları ve Sürdürülebilirlik olmak üzere 9 kategoride değerlendiriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu