Haber

Fatih Altaylı’dan Diyanet’e soru: “Bu sapkınlığın sebebi nedir?”

Gazeteci Fatih Altaylı, kendi internet sitesinde yayınlanan köşesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na sapkınlığı sordu ve son dönemde artan olayların ciddiyetinin araştırılması gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde müftü olarak görev yapan 37 yaşındaki Halil B’nin, 12 yaşındaki kız çocuğunu taciz ettiği iddiasıyla tutuklandığı ortaya çıktı.

Şanlıurfa’da yaşanan olayı hatırlatan Gazeteci Fatih Altaylı, Diyanet İşleri Başkanlığı’na kurum çalışanları arasında son günlerde artan sapkınlığın nedenini sordu.

“Bu durum bardağı taşıran son damla olmalı ve Diyanet İşleri Başkanlığı çok acil bir soruşturma başlatmalıdır. “Kuran kurslarında, cemaat ve tarikat okullarında, yurtlarda ve bazı örgüt mensupları arasındaki bu sapkınlığın sebebi nedir?” “Araştırma yapmak bir kuraldır.”

“Sıraladığım vakalardan birinde bazen kızlara ama genellikle erkeklere yönelik bir ‘cinsel saldırı’, cinsel saldırı, taciz, tecavüz veya tecavüz girişiminin yaşanmadığı bir gün geçmiyor.

“Bir değil, iki değil, üç değil… Eğer sözde dini eğitim kurumlarında, onlara bağlı yurtlarda ve şimdi doğrudan resmi dini teşkilat içinde oluyorsa ve bunların bir kısmı artık gizlenemiyorsa, bu bir iftiradır. Araştırılmaya değer bir konu, çözülmesi gereken bir sorun.”

“Yıllardır kiliseye özgü bir sorun olduğu düşünülen bu sorun, sadece kiliselerde değil, farklı dinlere ait kurumların da sorunudur. İncelenmesi zorunludur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu