Ekonomi

Goldman Sachs, Fed’in Haziran sonunda faiz indirimlerine başlayacağını tahmin ediyor

Goldman Sachs ekonomistleri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını önümüzdeki Haziran ayı sonuna kadar düşürmeye başlayacağını ve bu noktadan itibaren kademeli olarak üç ayda bir faiz oranlarını indireceğini tahmin ediyor.

2024 İKİNCİ ÇEYREK İNDİRİMİ

Jan Hatzius ve David Mericle’in de aralarında bulunduğu Goldman ekonomistleri Pazar günü yayınlanan analizlerinde, “Tahminimizdeki indirimler, enflasyon hedefe yaklaşırken fon oranını kısıtlayıcı bir seviyeden normalleştirme isteğinden kaynaklanıyor.” Goldman ekibi şimdilik faiz indirimlerinin 2024’ün ikinci çeyreğinde başlayacağını tahmin ediyor.

Faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin önümüzdeki ay faiz oranlarını yükseltmemesi ve Kasım ayındaki toplantısında çekirdek enflasyon eğiliminin nihai bir artışı gereksiz kılacak kadar yavaşladığı sonucuna varması bekleniyor.

ÇEYREK BAŞINA 25 TABAN İNDİRİM

Goldman ekonomistleri, “Normalleşme, kesinti için özellikle acil bir motivasyon görmüyoruz. Çeyrek başına 25 baz puanlık kesintiler öngörüyoruz, ancak bunun hızından emin değiliz” dedi.

ABD’DEN ENFLASYON YÜZDE 3,2

Geçen hafta açıklanan verilere göre ABD’de enflasyon yüzde 3,2 ile beklentilerin altında artarken, enerji ve gıda maliyetlerinin hariç tutulduğu çekirdek tüketici fiyatları endeksi yıllık yüzde 4,7 arttı.

2022 MART AYINDA FAİZ ARTIŞLARI BAŞLADI

Fed politika yapıcıları, Mart 2022’de gösterge faiz oranı hedefini yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 aralığına yükseltmeye başladı. Goldman Sachs, Fed faiz oranının er ya da geç yüzde 3-3,25’te istikrar kazanacağını tahmin etti.

dogansar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu