Haber

Hindistan’ın yeni adı: Bharat

Garip alışkanlıkları ve iğneyi düşürseniz bile yere düşmeyecek kadar kalabalık sokakları olan Hindistan’ı pek çoğumuz tanıyoruz. Teknoloji dünyasının Android cihazlar için en büyük pazarlarından biri olan Hindistan, sürpriz haberlerle gündeme geldi. Hindistan’ın adı değiştirildi. İşte Hindistan’ın yeni adı ve detayları…

İşte Hindistan’ın yeni adı: Bharat!

Bir mağaza, mağaza, şirket veya kuruluş. Bu tür toplulukların isimlerinin değişmesini garip bulmuyoruz. Seat markasını örnek verebiliriz, örneğin Volkswagen Grubu bir anda 75 yıllık markanın ismini Cupra olarak değiştirme kararı aldı. Bahislerle ilgili haberimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Ancak bir ülkenin adını değiştirmeye karar vermek. Oldukça farklı.

Hindistan ya da resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti, 1947 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra 1950 yılında bir anayasa hazırlayarak resmi olarak tanınmaya başlamıştır. Satın alma gücü paritesine göre dünyanın 4. en güçlü ekonomisine sahip olmasına rağmen halkın satın alma gücü ve yaşam tarzı açısından güçlü bir ekonomiye sahip olduğu söylenemez.

O tüneller doldu: Sabiha Gökçen’e yeni pist!

Hindistan ismi eski Farsça İndus isminden türetilmiştir. Bu isim İndus Nehri ve çevresi için kullanılıyordu. Daha sonra ülkeye adını Hindistan Cumhuriyeti olarak vermiştir. Ancak alınan yeni kararla birlikte ülkenin yeni adı artık Bharat oldu. Bu isim aslında Hindistan isminin Hintçe yazılışından, Bharat Ga?arajya’dan gelmektedir. Ülkenin yeni adı ilk kez bugün G20 zirvesinde resmen kullanıldı. Artık günlük dilde Hindistan olarak adlandırılsa da ülkenin resmi adı Bharat’tır.

Yeni ismin bir diğer ilgi çekici yönü ise Türkçedeki baharat kelimesi ile Bharat ismi arasındaki benzerliktir. Bilindiği üzere Hintliler çok baharatlı yemekler pişiren ve tüketen bir ülkedir. Bu bağlamda Bharat isminin benzerliği de dikkat çeken bir diğer durumdur. Son olarak “Bharat” adı “besleyici toprak” anlamına gelir.

haberdidim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu