Haber

İBB’den Soylu’ya Yanıt: ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Terörist Çalışmamaktadır, Çalışamaz’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “terörle iltisaklı çalışanlar” açıklamasına karşılık verdi. İBB, 64 kişinin işine son verildiğini belirterek, “Bunlardan 3’ü 2019 öncesi girişlidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde terörist çalışmamaktadır, çalışamaz” dedi.

2019 tarihinden bugüne toplam 28 bin 700 kişinin işe alındı, 19 bin 907 kişinin çeşitli sebeplerle işten ayrıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “İBB’de 1668 kişi veya yakını terörle iltisaklı” halindeki açıklamalarına karşılık verdi.

Açıklamada, 24 Haziran 2019 tarihinden bugüne toplam 28 bin 700 kişinin işe alındığı, 19 bin 907 kişinin çeşitli sebeplerle işten ayrıldığı belirtilerek, “Anayasa Mahkemesi’nin Eylül 2019 tarihinde aldığı karar gereği Eylül 2019-Nisan 2021 tarihleri arasında arşiv araştırması güvenlik soruşturması yapılması kanunen mümkün değildir” denildi.

Bu tarihler ortası haricinde işe girişi yapılan 17 bin 839 kişi için arşiv araştırması talebinde bulunulduğunu belirten İBB, bugüne kadar bunların 15 bin 277 adedine yanıt geldiğini belirtti.

İBB, “İlgili mevzuatta açıkça belirtildiği üzere arşiv araştırması talebi 30 iş günü içerisinde cevaplanması gerekirken taleplerimiz ortalama 90 günün üzerinde cevaplanmaktadır. 180 günden fazladır cevap beklediğimiz 33 kişi vardır. Bu durum işlerin sürdürülebilirliği ve vatandaşa sunumu konusunda kurumlarımızı çok zorlamaktadır” sözlerini kullandı.

‘Birçok asılsız suçlama da bu dönemde kurumları ve insanları mağdur etmiştir’

Tüm bu araştırma taleplerine alınan karşılıkların içerisinde toplam 64 şahsa ait raporda “terörle ilişkili” soruşturma ya da kabahat ögesine rastlanmış olduğunu kaydeden İBB, bu şahıslarla tıpkı gün içinde iş münasebetinin sonuçlandığını söz ederek, “3’ü 2019 öncesi girişlidir. Bu raporların sadece 22 sinde geçmişte kesinleşmiş bir cezası olan kişi görülmektedir. Yani diğer raporlar aslında sürmekte olan bir soruşturma ya da incelemeyi ifade etmektedir” dedi.

“Birçok asılsız suçlama da bu dönemde kurumları ve insanları mağdur etmiştir” denilen açıklamanın devamında şu kelamlar yer aldı:

“Örneğin bu devirde gazetelerde 33 çalışana ait haberler yapılmış, bu çalışanların 15’inin arşiv araştırması dahi pak gelmiştir. Hala çalışmaktadırlar.

Sonuç olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde terörist çalışmamaktadır, çalışamaz. Devletimizin ilgili ünitelerinden gelen ya da gelecek olan her türlü bilgi titizlikle ele alınmakta ve gereği de yapılmaktadır, yapılacaktır. Ulusal Güvenlik konusundaki hassasiyetimiz vatan sevgimizle beslenen idare kültürümüz gereği tartışmaya kapalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu