Haber

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ı çıldırtan İsrail açıklaması! Resmi olarak kovuldu!

Son dakika Rishi Sunak haberi:İsrail’in Filistin’deki katliam saldırıları aralıksız devam ederken, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Filistin karşıtı skandal bir hamle yaptı.

RISHI SUNAK, İSRAİL KARŞITI AYRIMCILIK TODİZMİ OLAMAZ

Sunak, Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısında bulunan İngiltere Bilim, Yenilik ve Teknoloji Bakanı Michelle Donelan’ın Parlamento Özel Sekreteri Paul Bristow’u görevden aldı.

İngiltere Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Paul Bristow’dan kolektif sorumluluk ilkeleriyle dengelenmeyen yorumların ardından hükümetteki görevinden istifa etmesi istendi.”Söylendi.

‘ARTIK RAHATLIKLA KONUŞABİLİYORUM’

Görevden alınmasının ardından İngiliz basınına açıklamalarda bulunan Bristow, şunları söyledi: “Başbakan’ın kararını tamamen anlıyorum. Keyif aldığım işi bıraktığım için üzgünüm ama seçmenlerimin çoğunun derinden önemsediği bir konu hakkında artık özgürce konuşabiliyorum.”söz konusu.

SUNAK’A MEKTUPTA ateşkes çağrısında bulundu

Bristow, geçtiğimiz perşembe günü Başbakan Sunak’a yazdığı mektupta şunları söyledi: “Seçmenlerim ve ben şu anda Gazze’de ortaya çıkan yürek parçalayıcı ve yıkıcı insani krizden derin üzüntü duyuyoruz. Binlerce kişi öldürüldü ve bir milyondan fazla kişi yerinden edildi. Bunun İsrail’i nasıl daha güvenli hale getirdiğini ya da başka herhangi bir şeyi daha iyi hale getirdiğini anlamak zor.” zor”Sözlerini kullanarak Filistinlilerin Hamas’ın saldırılarından dolayı toplu olarak cezalandırılmaması gerektiğini vurguladı.

Kalıcı ateşkesin hayat kurtaracağını belirten Bristow, ateşkesin yardımların en çok ihtiyacı olanlara ulaşmasını sağlayacağını belirtti.

Birçok muhalefet milletvekili ateşkes çağrılarına destek verirken, az sayıda muhafazakar milletvekilleri de destek verdi. Son nüfus sayımına göre Bristow’un Peterborough seçmenlerinin yaklaşık yüzde 18’i Müslüman.

SUNAK DAHA ÖNCE İSRAİL’İ KINAMAYI REDDETMİŞTİ

Geçtiğimiz haftalarda İngiliz Parlamentosu’nda konuşan Sunak, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınayan bir açıklama yapmak yerine İsrail’i destekleyen bir açıklama yapmıştı.

Sunak’ın açıklamasında, “İsrail’in kendini savunma hakkı vardır. Hamas’ın aksine İsrail hükümeti, güçlerinin uluslararası hukuka uygun hareket edeceğini açıkça belirtiyor.”dedi.

kocakoyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu