Teknoloji

iOS 17.2 Beta Sürümündeki Kodlar, Apple’ın Üçüncü Parti Uygulamaları Yüklememize İzin Vereceğini Gösteriyor

ABD merkezli teknoloji devi elma,Geçen yıl Avrupa Birliği Dijital Piyasalar Yasası (DMA)aldığı kararla yıldırım Giriş yapmaktan vazgeçti ve USB-C bağlantı noktasına döndü. Son tanıtılan iPhone 15dizide ve 2. nesil AirPods Pro’da Lightning portundan vazgeçip USB-C portunu kullandı. Artık DMA sağlam bir anti-tröst planı hazırladı.

DMA’nın aldığı karara göre Apple artık kendi cihazlarını üretiyor. uygulama mağazasının dışından uygulamanın kurulmasına izin verecektir. Kullanıcılar bunu daha önce farklı şekillerde zaten yapıyordu ancak DMA’nın aldığı karara göre ve iOS 17.2’nin beta sürümündeki kodlar, Apple’ın bunu resmileştireceğini gösteriyor.

Apple’ın üçüncü taraf uygulamaların kurulumuna izin vermemesinin iki nedeni var.

elma, cihaz güvenliğini sağlayın kullanıcıların kişisel bilgilerinin daha güvenli bir şekilde korunması amacıyla üçüncü taraf uygulamaların kurulumuna izin verilmedi. Ancak birçok kullanıcı bu yasağı delmeyi ve çeşitli uygulamaları farklı yöntemlerle cihazlarına yüklemeyi başardı.

Diğer bir neden ise Apple’ın uygulama geliştiricilerine %30 ödeme yapıyordu. Üçüncü taraf uygulamaların yüklenebilmesi, Apple’ın uygulamalardan elde ettiği gelirin azalmasına neden olacaktır. Bu yüzden Apple uzun süredir devam eden politikasından vazgeçmiş gibi görünüyor.

Apple, Dijital Piyasalar Yasası’nın (DMA) kararlarına uyuyor gibi görünüyor.

Apple’ın olduğu söyleniyor 6 Mart 2024 Bugüne kadar süresi var. Ancak Apple’ın bu tarihe kadar her türlü yolu kullanacağı düşünülüyor. Çünkü yıllardır tartışılan bir konu. iMesajApple, diğer platformlara yayılmasını önlemek için elinden geleni yapıyor.

Her ne kadar şirket için cihaz güvenliği Her ne kadar hassas bir konu olsa da DMA kararından vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Şirketin DMA kararlarına uyması bekleniyor. Çünkü teknoloji şirketleri arasındaki rekabeti azaltmayı planlayan DMA, daha sert yaptırımlar uygulayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu