Haber

İstanbul Bilgi Üniversitesi Türkiye’deki NEET gençliğinin durumunu inceleyecek

İstanbul Bilgi Üniversitesi, TÜBİTAK COST Çalışma Grubu’nun desteğiyle Türkiye’de ne eğitimde ne de istihdamda olan gençlerin durumunu inceleyecek.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, 12. Kalkınma Planı’nda 2023 yılında yüzde 23 civarında olan NEET (Eğitim, İstihdam ve Stajda Olmayan) genç oranının 2028 yılında yüzde 20’ye düşürülmesi hedefleniyor. .

Üniversitenin “Refah ve Politika Geliştirme Perspektifinden Türkiye’deki NEET Gençlerinin Profillerini Belirleme Çalışması” İleriistanbul Kampüsü’nde düzenlenen seminerde tanıtıldı.

Araştırma projesi, Türkiye’de ne eğitimde ne de istihdamda olan gençlerin profilini çıkarmayı ve yaşadıkları sorunların çok boyutluluğunu ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında Türkiye’de eğitim ve istihdamda olmayan 15-24 yaş arası gençlerin NEET olma süreçleri ve sonuçları araştırılarak Türkiye’ye özgü bir profil çizilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen projenin yöneticisi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Erdoğan, NEET gençlerinin farklı profillerinin ortaya çıkarılmasının bu sorunun çözümünde kilit rol oynadığını belirtti.

Gençlerin yeteneklerinin cinsiyet, kırsallık, göç ve yoksulluk gibi farklı kategorilerin kesişmesiyle kısıtlandığı bilgisini veren Erdoğan, ihtiyaçların belirlenmesi ve sorunun çözümünde gençlerin sesini duymanın önemli olduğuna dikkat çekti.

Erdoğan, “Projenin temel amaçlarından biri de gençlerin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve hayallerini çoklu araştırma yöntemleriyle dinlemek ve bu doğrultuda politika önerileri geliştirmek. Müdahale yöntemleri ve politika önerileri geliştirmek çok önemli. Paydaşlarla birlikte çalışarak.” sözlerini kullandı.

Gençler için benzersiz profiller belirlemenin önemi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı ve Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci de kullandıkları yetkinlik, yetenek ve biyoekolojik model yaklaşımlarını çalıştıkları alanlarda uygulayacaklarını kaydetti. uzun yıllardır bu projede ekip olarak çalışıyoruz.

Türkiye’de eğitim, istihdam ve öğretimde olmayan gençlerin profillerinin belirlenmesinin önemine dikkat çeken Semerci, çalışmanın ilgili paydaşlarla da yürütülmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

2019-2023 yılları arasında COST Action Kırsal NEET Gençlik Ağı Lideri olan Dr. Francisco Simoes, COST Projesi tecrübesiyle yıllardır yürüttüğü araştırma sonuçları çerçevesinde NEET meselesinin karmaşıklığını ve çok taraflılığını dile getirdi.

Etkinliğin ikinci bölümünde kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve uzmanların katkı sağladığı bir çalıştay düzenlendi.

İlgili paydaşların katılımıyla Türkiye’de NEET gençliğinin durumu, sorunların çok yönlülüğü ve eğitimden kopuş, istihdama girememe, bakım ve sosyal hizmetlere girememe, öznel iyi durum olmak üzere beş farklı başlık altında tespiti üzerine tartışmalar yapıldı. -oluş ve müdahaleler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu