Haber

İsveç Başbakanı, danışman olarak yılan balığı avlayan eski gazeteciye tepkili

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, yasadışı bir şekilde yılan balığı avlayan ve bunu polise danışman olarak anlatan eski gazeteciyi işe aldığı için eleştiri konusu oldu.

BBC’nin haberine göre Kristersson’ın, yasa dışı yollardan yılan balığı yakaladığı tespit edilen eski gazeteci Peter Magnus Nilsson’u danışman olarak işe alıp durumu polise bildirmesi muhalefetten tepki gördü.

Muhalefetteki Sosyal Demokratlar, polise yalan söyleyen Nilsson’un istifasını istedi.

Konuyla ilgili İsveç devlet televizyonu SVT’ye konuşan Sosyal Demokrat Parti Sözcüsü Ardalan Shekarabi, polise yalan söyleyen birinin böyle bir duruma düşürülmesinin “kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Yanıt olarak, Başbakan Kristersson, Nilsson’un makaleyi ihlal ettiğini bildiğini, ancak bu “aptalca” davranışın onu görev için “uygunsuz” yapmadığını savundu.

Nilsson, konuyla ilgili en son Facebook paylaşımında, yetkililerle övünmesinin “uygun olmadığını” ve “çok üzgün olduğunu” belirtmişti.

Ayrıca Nilsson, baskından sonra polisin kendisiyle tekrar temasa geçtiğinde “düzgün düşünemediği” için tekrar övündüğünü, ancak daha sonra suçunu kabul ettiğini ve 38.000 İsveç kronu (3.730 $) para cezası ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

Ekim ayında danışman olarak işe alınan Nilsson, 2021’de İsveç Deniz ve Su Yönetimi Dairesi tarafından yasadışı bir yılanbalığı avcılığına yakalandı.

İsveç’te nesli tükenmekte olan yılan balığı avcılığı, az sayıda lisanslı balıkçı dışında 2007’den beri yasaklanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu