Haber

İtalya Başbakan Yardımcısından AB’ye reform çağrısı

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Avrupa Birliği’nin (AB) kendisini reforme etmesi gerektiğini ve Birliğin gündeminin az sayıda nüfuzlu devlet tarafından belirlenmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Her yıl eylül ayı başında İtalya’nın Como Gölü kıyısındaki Cernobbio kasabasında düzenlenen Ambrosetti Forumu’na katılan Tajani, uluslararası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AB’de reform çağrısında bulunan Tajani, “Avrupa’ya iki üç ülke yön vermemeli. Gerekli tüm reformlar hayata geçirilmeli. İstikrar Paktı’nda reform yapılmalı ve bankacılık birliğinde bir sonuca varılmalı, uyumlaştırmalıyız.” vergi sistemleri.” söz konusu.

AB düzeyinde bir sanayi politikası benimsenmesi çağrısında bulunan Tajani, Avrupa’nın saygın bir güç olabilmesi için sadece ticari değil, ekonomik bir güce de sahip olması gerektiğini kaydetti.

Haziran ayında hayatını kaybeden eski İtalya Başbakanı ve Forza Italia partisi lideri Silvio Berlusconi’nin her zaman Avrupa’nın dış politikası ve savunmasında ilerleme sağlanması gerektiğini vurguladığını hatırlatan Tajani, “Dış politikayı ve savunmayı nasıl inşa edeceğimizi biliyorsak, buna da bakabiliriz. Geleceğe iyimserlikle bakıyorlar.Onların tercihine göre kararlar oybirliği yerine çoğunluk oyu ile alınmalı, aksi takdirde Avrupa tıkanabilir.Ben şahsen ben bazı kararların çoğunluk oyu ile alınmasından yanayım, bu da Avrupa’nın daha etkili olmasını sağlayacaktır. ” dedi.

Tajani, Avrupa’nın gerçek adımlar atması ve daha iddialı olması gerektiğini ancak askeri figürlerin buna izin vermediğini de belirterek, “Ukrayna konusunda her zaman ABD’nin gerisinde kalamayacağımızı gördük.” söz konusu.

AB’nin endüstriyel ve ticari çıkarlar açısından Latin Amerika ve Afrika’ya daha fazla önem vermesi gerektiğine, burada Çin ve Rusya’ya çok yer bıraktığına işaret eden Tajani, “Afrika’daki neo-sömürgeciler gibi görünmemeliyiz” dedi. Çünkü yaptığımız her hata Rusya ve Çin’i etki alanları yaratmak için kullanıyor.” yorumunu yaptı.

İtalya’nın Çin’in “Kuşak ve Yol Girişimi”ndeki varlığı devam edecek mi?

Tajani, İtalya’nın 2019 yılında Çin ile imzaladığı ve yeni “İpek Yolu” olarak da bilinen “Kuşak ve Yol Girişimi”ne ilişkin mevcut anlaşmanın uzatılıp uzatılmayacağına da değinerek, “Çin ile yoğun çalışmaya devam etmek istiyoruz” dedi. Ancak ihracat konusunda da sıkı çalışmaya devam etmek istiyoruz.” Burada İpek Yolu’nun beklediğimiz sonuçları getirmediğini analiz edip görmemiz gerekiyor. Parlamentonun bir değerlendirme yapması ve ardından bu projeye katılımımızı yenileyip yenilememe kararını vermesi gerekecek.” ifadelerini kullandı.

Tajani, öğleden sonra Çin’e gideceğini de belirterek, ziyareti sırasında Çin’den Kremlin’i Ukrayna’nın bağımsızlığı ve özgürlüğü anlamına gelen adil bir barış için adım atmaya zorlamasını isteyeceğini sözlerine ekledi.

cide-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu