Haber

Kocaeli halkına Sezai Karakoç sürprizi

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 16-19 Kasım tarihleri ​​arasında düzenlenecek Uluslararası Sezai Karakoç Günleri öncesinde özellikle gençler arasında farkındalık yaratmaya yönelik etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda okullarda düzenlenen “Birdenbire Sezai Karakoç” etkinliği büyük ilgi gördü. Ders sırasında sınıfa giren bir tiyatro oyuncusu, büyük usta Sezai Karakoç’un söz ve eserlerinden oluşan dizeleri okudu. Beklenmedik bir anda böylesine farklı bir etkileşimle karşılaşan öğrenciler Sezai Karakoç’u çok sevdi. Bunu hayatlarının değerli bir anısı olarak zihinlerine kaydettiler.

SEZAİ KARAKOÇ GÜNLERİ BAŞLIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türk edebiyatının ve fikir dünyasının bir anlamda kutup yıldızı olan usta Sezai Karakoç adına 16-19 Kasım tarihleri ​​arasında Uluslararası Sezai Karakoç Günleri düzenleyecek. Kocaeli Kongre Merkezi, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyen, sanatçı ve siyasetçinin katılacağı etkinliklere ev sahipliği yapacak. Bu vesileyle Türk şiirinin ve fikir dünyasının temel taşlarından biri olan Sezai Karakoç’un fikirleri farklı başlıklar altında ele alınacak, onun eserlerini, dünyaya, sanata ve insanlığa dair algılarını tanıma ve tanıtma fırsatı yakalanacak. Teklif edilecek. Bu son derece değerli uluslararası çalışma öncesinde Büyükşehir Belediyesi, Sezai Karakoç’u özellikle gençlere tanıtmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Bunlardan biri olan “Birden Sezai Karakoç” projesi, geçtiğimiz gün Derince Necip Fazıl Anadolu Lisesi’nde hayata geçirildi.

BİRDEN SEZAİ KARAKOÇ’U TAGE’NİN ÖNÜNDE BULDULAR

Ders devam ederken bir tiyatro oyuncusu kapıyı çalarak sınıfa girdi ve büyük ustanın eserlerinden ve yol gösterici sözlerden oluşan satırları okumaya başladı. Bir anda Sezai Karakoç’la karşılaşan gençler, son dönemde ilgi gören flash mob uygulamasına eşlik etmeye başladı. Tiyatro sanatçısının söylediği sözleri tekrarlayan öğrenciler, Karakoç’la unutulmaz bir karşılama yaşadı. Bu arada önümüzdeki hafta başlayacak Uluslararası Sezai Karakoç günlerine de öğrenciler davet edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin Aniden Sezai Karakoç etkinliği eğitmenler tarafından beğeniyle karşılandı. Türk Edebiyatının bu kadar önemli bir ismini tanıtmak amacıyla yapılan uygulamaya dikkat çeken eğitmenler, “Bu tür uygulamalar gençler üzerinde son derece etkili oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Aniden Sezai Karakoç etkinliğiyle gençler büyük ustayı edebiyatın her döneminde tanıyacak” dedi. Bu kalıcı eğitim için “Başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” Bir anda 11 ilçede 38 okul ve 10 bin öğrenciyle Sezai Karakoç etkinliği gerçekleştirildi. Böylece binlerce genç Sezai Karakoç’u ve eserlerini tanıma fırsatı buldu.Etkinlik sonunda Sezai Karakoç’un eserleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından öğrencilere hediye edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu