Haber

Libya’da selde binlerce kişi kayboldu, 2 bin ölüm endişe verici

– Libya’daki sel felaketinde 2 bin kişinin hayatını kaybetmesinden korkuluyor

Sel felaketi nedeniyle en az 5 bin kişinin hayatını kaybetmesinden korkuluyor.

TOBRUK – Libya’nın doğusundaki “hükümetin başbakanı” Ossama Hamad, yaptığı açıklamada, ülkede etkili olan Daniel Fırtınası’nın yol açtığı su baskınlarında 2 bin kişinin hayatını kaybetmesinden korkulduğunu söyledi. Ülkenin doğusundaki silahlı kuvvetlerin sözcüsü Ahmed el-Musmari, Derna’daki selde 5 bin ile 6 bin arasında kişinin kaybolduğunu bildirdi.

Libya’yı vuran Daniel Fırtınası’nda ölü sayısı artıyor. Doğu Libya’daki “hükümetin başbakanı” Ossama Hamad, yaptığı açıklamada, Daniel Fırtınası’nın neden olduğu sel felaketinde Derna’da 2 bin kişinin ölmesinden ve binlerce kişinin kaybolmasından korkulduğunu belirtti. Hamad, Derna’nın afet bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

Ülkenin doğusundaki silahlı kuvvetlerin sözcüsü Ahmed el-Musmari, yaptığı açıklamada Derna’daki selde hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bini aştığını, 5 bin ile 6 bin arasında kayıp bulunduğunu belirtti. . Al-Mosmari, selin kentin yakınındaki iki barajın çökmesinden kaynaklandığını belirtti.

Doğu Libya’daki “hükümetin içişleri bakanı” Essam Abu Zeriba, Derna’da 5 binden fazla kişinin kaybolmasından endişe edildiğini, hayatını kaybedenlerin cansız bedenlerinin Akdeniz’e sürüklendiğini belirtti. Bölgedeki durumu trajik olarak nitelendiren Zeriba, yerel ve uluslararası kuruluşları yardıma davet etti.

Derna yerel medyası, elektrik ve iletişim eksikliği nedeniyle bölgedeki durumu felaket olarak nitelendirdi.

BM Libya İnsani Yardım Koordinatörü Georgette Gagnon, sel felaketinden onlarca köy ve kasabanın ciddi şekilde etkilendiğini belirterek, “Daniel Fırtınası’nın ülke üzerindeki ciddi etkisinden derin üzüntü duyuyorum. Tüm yerel, ulusal ve uluslararası ortaklar Doğu Libya’daki insanlara acil insani yardım sağlamalıyız.” Bunun için bizi el ele vermeye çağırıyorum” dedi.

Ülkede 2 gün yas ilan edildi

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, ülkede yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan etti.

Daniel fırtınasının Mısır’ı vurması bekleniyor

Daha sonra Daniel Fırtınası’nın Mısır’ın batısındaki bazı bölgeleri vurması beklenirken, yetkililer yoğun yağış ve kötü hava koşulları konusunda halkı uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu