Haber

Malatya’da Aort Yırtıklı İki Hasta İyileşti

Malatya’da aort damarı yırtılan iki hasta, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, aort damarında yırtılma nedeniyle hastaneye kaldırılan iki hasta, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nurkay Katrancıoğlu ve Kalp Damar Cerrahisi ekibi tarafından.

Operasyonu Prof. Nurkay Katrancıoğlu, hastaların hastaneye başvurmasının ardından yapılan tetkikler doğrultusunda ameliyat olmaya karar verdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Her iki hastamıza da tanı konulduktan sonra kısa bir hazırlık sonrasında onları ameliyata aldık. Ameliyatta yapılması gereken aort yırtığının yapay damar ile değiştirilmesidir ancak aort damarı çok hassas olduğu için çok hassastır. bunlara dikiş atmak zordur. Dikiş atılan yerlerde yeni yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle bu tip ameliyatlar özeldir.” “Ameliyatlar zahmetlidir, tecrübe gerektirir ve uzun sürer. Geç kalınırsa hasta hayatını kaybedebilir. Şu anda iki hastamız serviste hareket edebiliyor. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra hastalarımızı taburcu edeceğiz.” “

Nurkay Katrancıoğlu, yüksek tansiyona bağlı aort yırtılması olan hastaların çoğunda hayati tehlike riski bulunduğunu belirterek, özellikle yaşlıların yılda bir kez aort genişlemelerini kontrol ettirmeleri gerektiğini belirtti.

Aort yırtılmasının nadir fakat son derece ölümcül bir hastalık olduğunu belirten Katrancıoğlu, “Hastaların tanı anında hemen ameliyata alınması gerekiyor, çünkü ameliyat edilmediği takdirde 24 saat içinde bu hastalardan birden fazlası hayatını kaybediyor. Aort yırtılması ameliyatları çok risklidir ve tecrübe gerektirir. O yüzden.” “Nadir fakat son derece ölümcül bir hastalık. Hastalarımızı şifayla taburcu etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” Bu kelimeyi kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu