Haber

Malezya’ya geçmeye çalışan Rohingya mültecileri taşıyan tekne alabora oldu: 23 ölü

Myanmar’dan Malezya’ya geçmeye çalışan Rohingya mültecilere ait teknenin alabora olması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 23’e yükseldi.

BBC’nin haberine göre kurtarma grubu yaptığı açıklamada, 7 Ağustos’ta alabora olan mülteci botunun ardından bulunan 13 cesetten 13’ü erkek olmak üzere Rohingya Müslüman bir mülteciye ait olduğunu söyledi.

Kazadan sağ kurtulanların yaptığı açıklamada, mültecilerin kaçakçılara kişi başı 4 bin dolar ödediği, kaçakçıların ödemeyi aldıktan sonra tekneden ayrıldığı belirtildi.

Rohingya mültecilerin Myanmar’daki zulümden ve Bangladeş’teki aşırı kalabalık mülteci kamplarından kaçtıkları bildiriliyor.

Yetkililer, ölü sayısının 23’e çıktığı kazada 30 kişinin hala kayıp olduğunu bildirdi.

Malezya’ya gitmekte olan 58 kişilik tekne, Pazartesi günü Arakan eyaleti yakınlarında fırtınaya tutularak alabora oldu.

Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizlik

Arakan’da 25 Ağustos 2017’de sınır karakollarına eş zamanlı düzenlenen saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin toplu şiddet eylemlerinden kaçan yaklaşık 1 milyon kişi, komşu ülke Bangladeş’e sığındı.

Çok sayıda Rohingya, Myanmar’dan ve Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki aşırı kalabalık mülteci kamplarından diğer Müslüman ülkelere kaçmak için derme çatma teknelerde hayatlarını riske atıyor.

arsuzajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu