Haber

MEB’den Türkçe-İngilizce Eğitim Platformu

ANKARA (İGFA) – Milli Eğitim Bakanlığı, “Türkçe Oku, Yaz, Dinle, Konuş, Düşün!” ofturkiye.eba.gov.tr ​​internet adresinden ulaşılabilen Türkçe Eğitim Platformu’nu sloganıyla hayata geçirdi. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile öğretmenlerinin teknoloji destekli dil öğrenimi ve öğretiminde kullanabileceği platform, farklı içerikler sunuyor. elektronik aletlerle kullanılır.

PLATFORMDA 7 KATEGORİ İLE BİNLERCE İÇERİK VAR

Türkçe Eğitim Platformu; “Kurs İçerikleri”, “Türkçenin Öncüleri”, “Doğruyu Öğren”, “Şiir Dünyamız”, “Kütüphane”, “Eğlenerek Öğren” ve “TDK Sözlük” olmak üzere 7 kategoriden oluşmaktadır. Her kategori kendi içerisinde birbirinden farklı ve binlerce güçlü içerik barındırmaktadır. “Ders İçerikleri” kategorisi; Okul öncesinden üniversiteye kadar her seviyedeki öğrencilerin Türkçe ve Türk dili ve edebiyatı derslerindeki beceri ve yeterliliklerini artırmak ve öğretim süreçlerini desteklemek amacıyla hazırlanırken, edebiyatçılarla ilgili infografikler, görseller ve ses içerikleri yer almaktadır. “Türkçenin Öncüleri” kategorisinde.

Bir diğer kategori olan “Doğruyu Öğren” ise ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin günlük pratikte kullanabilecekleri güçlü içeriklere sahip. Bu kategoride Türkçenin keyifli ve etkili kullanımı konusu “Türkçemiz Üzerine” alt başlığında ele alınmıştır. “Söz Olun” alt başlığında doğruların kullanımı, günlük hayatta sıklıkla yapılan hatalar gibi konular sunulmaktadır. Bunların yanı sıra “Şiir Dünyamız” bölümünden birçok şiire ulaşılırken, bölümde yer alan şiirler ise görüntü ve ses şeklinde karşımıza çıkıyor.

Özel gereksinimli çocuklar, okul öncesi ve temel eğitim düzeyindeki öğrenciler için platformun diğer kategorilerine baktığımızda “Kütüphane” içerisinde “Kitap Okumak”, “Yardımcı Kaynaklar” ve “Sesli Kitaplar” olmak üzere üç alt başlık göze çarpmaktadır. ” kategorisi. “Sesli Kitaplar” başlığı altında özel gereksinimli çocuklar, okul öncesi ve temel eğitim seviyesindeki öğrenciler için hazırlanmış kitaplar sunulmaktadır. “Eğlenerek Öğren” bölümünde ise öğrencilerin bulmaca ve soru-cevap tekniği ile Türkçe öğrenebilecekleri interaktif içerikler öne çıkıyor. Türk Dil Kurumu sözlüklerinin ana sayfasına “TDK Sözlüğü” kategorisinden ulaşılabilir.

Yine Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen platforma english.eba.gov.tr ​​adresinden ulaşılabilmektedir.

Platformda dijital içeriklerle desteklenen ve yeniden kullanılabilen içerikler bulunurken, platforma yüklenen uygulamalar IOS, Windows ve tablet işletim sistemlerinde de görüntülenebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu