Haber

MİLLİ EĞİTİM BAKANI TEKİN: YEPYENİ BİR EĞİTİM FELSEFESİ İNŞA ETMEK ZORUNDAYIZ

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 3. İstanbul Eğitim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ‘Emperyalizm ve sömürgecilik üzerine kurulu dünya sistemi değişiyor. Tüm bu değişimlerde biz de eğitim sektörüne odaklanan bireyler olarak, hakim dünya sisteminin değişen parametreleri doğrultusunda bu değişim sürecine ayak uydurmak zorundayız. “Kendimize yepyeni bir eğitim sistemi, özgün bir eğitim ideolojisi inşa etmeliyiz” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı’nın Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği 3. İstanbul Eğitim Zirvesi başladı. Yarın da devam edecek zirvenin teması ‘Eğitimde Değişimi Yönetmek’ olarak belirlendi. Zirveye Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de katıldı. Zirvede Tekin’in yanı sıra Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün, Malezya, Bosna Hersek ve Kongo Cumhuriyeti’nin eğitim bakanları ile farklı ülkelerden eğitimciler ve akademisyenler hazır bulundu. Öte yandan Bakan Tekin, zirve öncesinde Malezya Eğitim Bakanı Fadhlina Binti Sidek ile bir araya geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAZILI MESAJ GÖNDERDİ

Zirve Türkiye Maarif Vakfı’nın sunumuyla başladı. Programa katılamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zirveye gönderdiği mesaj, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben tarafından okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tepe’ye hayırlı olmasını dilediği mesajında ​​özetle şunları söyledi: ‘Türkiye, bilim ve teknolojide son 21 yılda kat ettiğimiz ilerleme sayesinde eğitimde küresel çekim merkezlerinden biri haline geldi. Türkiye Maarif Vakfı duyarlılığıyla bir yandan FETÖ’nün verdiği zararları ortadan kaldırırken, diğer yandan eğitimde fırsat eşitliğine hizmet ediyor. Çalışmalarını hayranlıkla takip ettiğimiz ve başarılarıyla gurur duyduğumuz vakfımıza da gerekli desteği veriyoruz. “Türkiye Maarif Vakfı’nın en büyük destekçilerinden biri olmaya devam edeceğiz.”

EĞİTİMDE EŞİTLİK VE ADALET OLAMAZ

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına da değindi.

Bakan Tekin, ‘Amacımız, amacımız, Türkiye’yi eğitim konusunda uluslararası topluma örnek olabilecek, eğitim modelinin eğitimle değil de inşa edilebileceğini tüm dünyaya gösterecek bir yapı olarak hayal etmekti’ dedi. emperyal bir mantıkla ancak kurulduğu ülkedeki referanslara ve yerel değerlere saygı göstererek. Eğitimde eşitlik ve adalet esastır. Eğitimde bahsettiğimiz değişim sürecini yönetirken her öğrencinin eşit erişim ve fırsatlara sahip olması için hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı olarak temel çıkış noktamız adalete dayalı, eşitlik esaslı, herkesin eşit fırsatlara sahip olduğu bir eğitim ideolojisini inşa etmektir. “Bu bağlamda hem öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimizin kendi referans değerlerimizi koruyabilmeleri, değişim ve gelişmeleri yakalayabilmeleri bizim için çok önemli” dedi.

YEPYENİ BİR EĞİTİM SİSTEMİ, YEPYENİ BİR EĞİTİM İDEOLOJİSİ İNŞA ETMEK ZORUNDAYIZ

Bakan Tekin, ‘Cumhurbaşkanımızın yaşadığımız günlerde dünyadaki hakim siyasi sisteme aktif muhalefetini ifade eden ‘dünya beşten büyüktür’ sloganının aslında bir muhalefet olduğunu sizlerle tartışmak isterim. bu tepenin konusu olan dünyadaki değişime bir gönderme olabilir. Söylemek istediğim şu. Dünya gerçekten çok büyük bir değişimden geçiyor. Bunlardan bazılarını teknolojik gelişmeler sayesinde fark ediyoruz, görebiliyoruz. Bundan 5 yıl önce sahip olduğumuz bir teknolojik fırsat, artık az gelişmiş bir teknoloji olarak değerlendiriliyor. Bunları görebiliyoruz ama içinde yaşadığımız için fark edemediğimiz başka değişimler, başka paradigmalar da var. Devlet yapısı değişiyor, siyasi yapı değişiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi dünyada hakim siyasal sistemin bu anlamda değişmesi ve bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Dünyada ekonomik tartışmalar yaşanıyor, ekonomik sistem değişiyor. Emperyalizm ve sömürgecilik üzerine kurulu dünya düzeni değişiyor. Tüm bu değişimlerde eğitime odaklanan bireyler olarak bizler de egemen dünya düzeninin değişen bu parametreleri doğrultusunda bu değişim sürecine ayak uydurmak zorundayız. Yeni kurulan dünya düzeninde artık küresel emperyalizmin ürettiği referanslarla ve sistemle kendimizden bahsetmek zorunda değiliz. Türk Yüzyılına başladığımız bu dönemde, bu genel söylemin ve genel düzenin aksine, kendi referans değerlerimizi, kendi toplumsal değerlerimizi, kendi tarihimizi, kendi tarihimizi esas alan özgün bir eğitim sistemini kendimize geliştirdik. İnsani değerleri referans alarak ve dünyada bu anlamda yaşadığımız teknolojik gelişmeleri kaçırmadan. Yepyeni bir eğitim ideolojisi inşa etmeliyiz. “Umarım bizi ilgilendiren, bizi yansıtan, bizi, neslimizi eğitebilecek, gençlerimizi eğitebilecek yepyeni bir eğitim ideolojisinin ana parametreleri bu tartışmaların sonucunda ortaya çıkacaktır” dedi.

AKGÜN: ULUSLARARASI EĞİTİMDE TÜRKİYE’NİN MARKASI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün konuşmasına İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına değinerek başladı. Akgün, ‘Şunu ifade etmek isterim ki, ülkemiz 2053 hedeflerine adım adım ilerlerken, Türkiye Maarif Vakfı olarak uluslararası eğitimde bir Türkiye markası olmaktan gurur duyuyoruz. 3. İstanbul Eğitim Zirvesi’nin ana teması eğitimde değişimi yönetmektir. “Yapay zeka, biyoteknoloji ve benzeri teknolojilerle çevrelenen dijitalleşme çağında insanların eleştirel düşünme yeteneğinin korunmasını gündeme getirmek istedik” dedi.

BAKAN TEKİN, MALEZYA DERS SAYILARI FADHLINA BİNTİ SIDEK İLE GÖRÜŞTÜ

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, zirve öncesinde Malezya Milli Eğitim Bakanı Fadhlina Binti Sidek ile bir araya geldi. Bakan Tekin, Malezya Milli Eğitim Bakanı Fadhlina Binti Sidek’i Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İslam coğrafyasında yer alan iki ülke arasında jeostratejik değeri olan iş birliği potansiyelini çok taraflı olarak geliştirmek istediklerini kaydetti. İki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluğun tarihi köklerine işaret eden Tekin, bu bağların her alanda somut adımlarla daha da geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması konusunda güçlü bir iradeye sahip olduklarını ifade etti.

Türkiye ile Malezya arasındaki Eğitim İşbirliği Anlaşması’nın bir an önce sonuçlandırılmasını istediklerini belirten Bakan Tekin, Türkiye Maarif Vakfı’nın Malezya’da eğitim faaliyetlerini sürdürmesi için yapılacak iş birliğinin değerini vurguladı. Malezya Eğitim Bakanı Fadhlina Binti Sidek ise Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki eğitim iş birliğini geliştirmek için her türlü çabayı göstereceklerini söyledi. Fadhlina Binti Sidek, Türkiye Maarif Vakfı’nın Malezya’da eğitim faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli imkanların sağlanacağını kaydederek, Bakan Tekin’i ülkesine davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu