Haber

MSB: “Bölücü terör örgütünün açtığı taciz ateşinde 5 kahraman arkadaşımız şehit oldu”

Milli Savunma Bakanlığı, “Bölücü terör örgütünün açtığı taciz ateşi sonucu 5 kahraman arkadaşımız şehit olmuştur” açıklaması yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından basın toplantısı düzenlendi. Bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Sorumlusu Deniz Albay Zeki Aktürk, “Milli milletimize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeyle karşı karşıyayız. başta PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri olmak üzere birlik ve beraberlik içinde, yurt içinde ve sınır ötesi yürüttüğümüz operasyonlarımız kesintisiz devam etmektedir.”

“Geçen hafta 53 terörist etkisiz hale getirildi”

Terörü kaynağında yok etme stratejisinin kararlılıkla uygulandığını belirten Albay Aktürk, “Geçen hafta Irak’ın kuzeyi ve Suriye’de olmak üzere 53 terörist etkisiz hale getirildi. Böylelikle etkisiz hale getirilen terörist sayısı 995’e yükseldi. Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit Harekatı’nda bugüne kadar 586 terörist etkisiz hale getirilirken, çeşitli çaplarda ve yaklaşık 1316 silah da etkisiz hale getirildi. 600 bin (585 bin 563) mühimmat ele geçirildi, 2 bin 150 mayın ele geçirildi, “EYP tespit edilerek imha edildi, 614 mağara/sığınak kullanılamaz hale getirildi.”

“Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz”

Taciz ateşi sonucu şehit olan kahraman Türk askerine taziyelerini ileten Albak Aktürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dün bu bölgede bölücü terör örgütü mensuplarının açtığı taciz ateşi sonucu 5 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine, TSK’ya ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Mehmetçik büyük bir gayretle, her türlü hava ve kara kuralı altında, büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla yürüttüğü harekâtlarla teröristleri ve gücünü çeken kahraman ordumuzu bekleyen sondan kaçamayacak. içinden çıktığı asil milletimizden bugüne kadar olduğu gibi terörle mücadelesini de aynı kararlılıkla sürdürecek, tek bir terörist kalmayıncaya kadar şehitlerinin kanını yerde bırakmayacaktır.”

Sınır güvenliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Albay Aktürk, sınır hattında ek tedbirler alındığını hatırlatarak, “Sınırlarımızın ve halkımızın güvenliği için sınırlarımızda alınan ilave ve aktif tedbirler sayesinde bugüne kadar sınırdan geçmeye çalışırken 284 kişi yakalandı. Son bir haftada sınırlarımızı kaçak yollarla geçmeye çalışan bu kişilerden 9’u terörist, 2 bin 991 kişi sınırı geçemeden engellendi, 2023 yılında 4 bin 752 kişi yasa dışı yollardan sınırlarımızı geçmeye çalışırken yakalandı. Bu kişilerden 356’sı terörist 236’sı FETÖ üyesi olmak üzere 134 bin 935 kişinin sınırdan geçişleri engellendi”Bir haftada gerçekleştirilen operasyonlarda 172 kilo uyuşturucu madde ve 860 hap ele geçirildi. Yılbaşından bu yana yürütülen operasyonlarda toplam 4 bin 803 kilo uyuşturucu madde ve bin 911 adet hap ele geçirildi” dedi.

“(Taciz atışlarının ardından) 45’i geçen hafta olmak üzere 744 terörist etkisiz hale getirildi”

Albay Aktürk konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu yılın başından bu yana terör örgütü tarafından 3’ü son bir hafta içinde olmak üzere 86 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, 45’i son bir hafta içinde olmak üzere 744 terörist Devletimizin ani müdahalesiyle etkisiz hale getirilmiştir. kahraman komandolar.”

Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmelerin yakından takip edildiğini belirten Albay Aktürk, “Rusya Federasyonu tarafından durdurulan Tahıl Girişimi’nin devamına ilişkin BM, Rusya Federasyonu ve Ukrayna yetkilileri ile temaslarımız Bakanlık koordinasyonunda devam ediyor. Küresel gıda fiyatlarının istikrar kazanmasına büyük katkı sağlıyoruz.Tüm krizlerin iyi niyet ve diyalogla çözülebileceğini kanıtlayan bu girişimin devam etmesini diliyoruz.

Dahası; Karadeniz’e en uzun kıyısı olan ülkelerden biri olarak başından beri kıyıdaş ülkelerin barış, diyalog, huzur ve refah içinde yaşamasından yanayız ve mevcut güvenlik dengesinin bu çerçevede korunması gerektiğine inanıyoruz. ‘Bölgesel Mülkiyet İlkesi’.

“Ege Denizi’nin dostluk denizine dönüşmesi temennimizdir”

Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere değinen Albay Aktürk, “Son dönemde gelişen olumlu havanın devamı ve geliştirilmesi için komşumuz Yunanistan ile karşılıklı çabalarımız devam ediyor. Temennimiz diyalog kanallarının açık kalması, devam etmesidir. ikili ilişkilerimizde yakalanan olumlu gündem, Ege Denizi’ni bir dostluk denizi haline getirmektir.’ dedi.

Bu hafta açıklanan dünyanın en iyi savunma sanayi şirketlerinin yer aldığı “Defence News Top 100” listesine giren Türk firmalarını tebrik eden Albay Aktürk, “ASFAT (Askeri Fabrika ve Tersane) başta olmak üzere Aselsan, TUSAŞ ve Roketsan’ı desteklemekten gurur duyuyoruz. İşletme Anonim Şirketi)’ni tebrik eder, savunma sanayimize güç katan çalışmalarında başarılar dileriz.”

“Şu ana kadar 877 sorti yapıldı ve yangınlara müdahale edildi”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin orman yangınlarına verdiği desteğe işaret eden Albay Aktürk, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin oluşturduğu İhtiyat Gücü ile yangın söndürme çalışmalarına verilen destek kesintisiz olarak devam etmektedir. Bu çerçevede Silahlı Kuvvetlerimizin uçak ve helikopterleri, Farklı bölgelerde çıkan 17 orman yangınının söndürülmesine güçlerimizin katkı sağladığına ilişkin, “Yangınlara helikopter ve uçaklarımızla 877 sorti ile müdahale edildi. Anlık talepler doğrultusunda atamalar devam ediyor” dedi.

Albay Aktürk, tespit edilen bilgi ve belgeler ışığında MSB’nin FETÖ ile mücadelesinin büyük bir titizlikle yürütüldüğünü de belirtti.

Askere alım yasası ile ilgili açıklamalarda bulunan Aktürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2022 yılında Askere Alma Kanunu’nun 9’uncu maddesinde yapılan değişiklikle, devamsızlık, gizli veya bedelli askerlik için başvuru hakkı verilmiş olup, bu uygulama Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğe dahil edilmiştir.

Ayrıca anılan Kanun çerçevesinde; Mülga 1111 sayılı Askerlik Kanununa göre yabancı para ile askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlar, ödemekle yükümlü oldukları yabancı ülke parasını ödemedikleri veya yurt içinde toplam 184 gün veya daha fazla kaldıkları için rastgele bir takvim yılında yabancı para cinsinden askerlik hizmetinden yararlanmalarına izin verildi. – ANKARA

haber-camlidere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu