Teknoloji

Paketiniz teslim edilmedi: Kaspersky, Türkiye’deki kurye alıcılarını hedef alan dolandırıcılık girişimleri konusunda uyardı!

Kaspersky uzmanları, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’da kurye hizmetleriyle ilgili yeni bir dolandırıcılık dalgası tespit etti. Dolandırıcılar, gönderdikleri mesajlarda ödeme yapılmadığı için paketlerin teslim edilemeyeceğini iddia ederek kullanıcıların finansal bilgilerini ifşa etmek için aldatıcı taktikler kullanır. Söz konusu e-postalar, Türkiye’de tanınmış bir kurye servisinin iletişim formunu taklit ediyor. Örneğin Afrika ve Orta Doğu’daki kullanıcılar, bölgelerinde bilinen kurye servislerinden geliyormuş gibi konumlanan e-postalar da alıyorlar.

Siber korsanlar, kargo şirketinden geliyormuş gibi görünen yanıltıcı e-postalar göndererek, gönderilen paketin ancak bedeli ödendikten sonra teslim edilebileceğini iddia ediyor. Bir aciliyet duygusu yaratmak için, e-posta, kullanıcıları daha fazla talimat için verilen kişiyi hızlı bir şekilde tıklamaya teşvik eder. Kullanıcılar bağlantıya tıkladıklarında, meşru gibi görünen sahte bir web sitesine yönlendirilirler.

Hedeflenen kişi sahte web sitesine tıkladığında banka kartı ve kimlik bilgilerini girmesi istenerek siber hassas finansal bilgilere doğrudan erişim sağlanır. Bu tür dolandırıcılık girişimlerinin kurbanı olmak, bireyleri potansiyel kimlik hırsızlığı, mali dolandırıcılık ve değerli kayıplara maruz bırakabilir.

Mesajlarda iletilen duygusal tona dikkat edin!!”

Kaspersky Spam Analiz Uzmanı Roman Dedenok, diyor: “Teknoloji hayatımızın her alanına nüfuz etmeye devam ederken, kurye ve kurye hizmetlerinin kullanımı artmaya devam ediyor. Bunlar e-ticaret pazarında özellikle önemli bir rol oynamaktadır. Siber böcekler de bunu çevrimiçi pazarlardan ve bu tür hizmetleri düzenli olarak kullanan müşterilerden yararlanmak için bir fırsat olarak kullanır. Bunu görmek ve dolandırıcılık ve kimlik avı e-postalarıyla onları dolandırmaya çalışmak. Bunun gibi e-postalarla karşılaştığınızda, mesajda iletilen duygusal tona dikkat edin. Dolandırıcılar genellikle alıcıları düşünmeden hızlı harekete geçmeye teşvik ederek endişe, heyecan veya aciliyet uyandırmaya çalışır. Postanın size nasıl hissettirdiğini düşünün. Bu, kimlik avı dolandırıcılıklarını etkili bir şekilde tespit etmenin ve dolandırıcılıklardan kaçınmanın anahtarı olabilir.”

Güvende kalmak ve kimlik avı saldırılarına kurban gitmemek için Kaspersky şunları önerir:

  • Web sitesinin gerçekliğini doğrulayın. Herhangi bir işlem yapmadan veya kişisel bilgilerinizi vermeden önce güvenli bağlantılar için web sitesi adresini iki kez kontrol edin (“https” ve adres başlığında bir asma kilit simgesi arayın). Dolandırıcılık faaliyetlerine işaret edebileceğinden, küçük yazım hataları veya olağandışı alan adları içeren web sitelerine dikkat edin.
  • Olası kimlik avı kişileri içerebileceklerinden, e-posta veya SMS yoluyla gelen kişilere tıklamadan önce dikkatli olun.
  • İşletmeler için, şirket çalışanlarının kimlik avı e-postalarıyla rekabet etme olasılığını azaltmak için e-posta ağ geçidi düzeyinde koruma uygulayın. İnternete bakan cihazların bir uç nokta güvenlik çözümü ile korunması gerekir.
  • Çalışanlar için en son siber tehditler hakkında düzenli bilinçlendirme eğitimleri düzenleyin veya en azından onları olası kimlik avı dolandırıcılıkları hakkında düzenli olarak bilgilendirin.
  • Güvenilir bir güvenlik analizi kullanın. Kaspersky Premium gibi saygın bir güvenlik çözümü, sizi kurye ve kargoyla ilgili kimlik avı dahil olmak üzere bilinen ve bilinmeyen her türlü dolandırıcılığa karşı koruyacaktır.

Kaspersky Hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş küresel bir siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya çapında işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için sürekli olarak yenilikçi çözümlere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle başa çıkmak için önde gelen uç nokta savunmasını, özel güvenlik yapılarını ve hizmetlerini ve Siber Bağışıklık çözümlerini içerir. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en değerli olanı korumasına yardımcı oluyoruz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu