Ekonomi

Suudi Aramco’nun 3. çeyrek karı, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle azaldı; Citi Research hedef fiyatını 33 riyal olarak belirledi

Dünyanın en büyük petrol şirketi Suudi Aramco(TADAVUL: 2222 ), petrol fiyatlarındaki ve satış hacmindeki düşüş nedeniyle 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârının %23 düşüşle 122,2 milyar SAR (32,6 milyar $) seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi. Şirketin ayrıca bir önceki yılın 3. çeyreğine göre satışlarında %22, operasyonel kârında ise %21,9 oranında düşüş kaydedildi. Bu düşüşler, hidrokarbon fiyatlarının ve rafineri marjlarının düşmesine yol açan küresel ekonomik belirsizlikten etkilendi.

Düşüşe rağmen şirketin üçüncü çeyrek faaliyet karı, geçen yılın 4,25 milyar SAR’lık kaybına kıyasla önemli bir gelişme göstererek 19,8 milyar SAR olarak gerçekleşti. Bu artış büyük ölçüde stok değerleme hareketlerinden kaynaklandı. Ayrıca Aramco’nun alt sektör sermaye harcamaları, özellikle büyüme projelerindeki gelişmelerin etkisiyle %10,9 arttı.

Üçüncü çeyrek raporunun yayınlanmasının ardından Citi Research, Saudi Aramco’nun hedef fiyatını 33 riyal (8,80 $) olarak belirledi. Hisse senedi Riyad Tadawul borsasında 33,55 SAR seviyesinde işlem görürken, analistler Aramco’nun sağlam bilançosu ve Suudi Arabistan’ın mali yapısını 2024’e doğru savunma varlıkları olarak gösterdi.

Hedef fiyat, indirgenmiş nakit akışı değerlemesinden elde ediliyor ve petrol fiyatlarının 2023E’de 82$/varil, 2024’te 73$/varil ve uzun vadede 55$/varil olarak öngörülüyor. Değerlemede ayrıca Aramco’nun MSC 13 genişleme planları, yıl sonuna kadar 1 milyon varillik gönüllü petrol üretimi kesintisi ve bu yılki %14’lük hacim kesintisine rağmen operasyonlardan artan nakit akışı da hesaba katılıyor.

Aramco CEO’su Amin Nasser, operasyonları iyileştirmek ve ortaya çıkan enerji çözümlerini teşvik etmek için ileri teknolojileri kullanarak hidrokarbon zincirine yatırım yapma kararlılığını doğruladı. Bu strateji, tüm küresel enerji tüketicilerinin ihtiyaçlarını dikkate alan istikrarlı bir enerji dönüşüm planıyla desteklenmektedir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu