Haber

Türbülansa yakalanan uçaktaki 20 yolcu yoğun bakımda

Singapur Havayolları’na ait yolcu uçağının türbülansa girmesi sonucu yaralanan yolculardan 20’sinin yoğun bakımda olduğu belirtildi.

Singapur Havayolları’na ait 211 yolcu ve 18 mürettebatın bulunduğu uçağın türbülansa girmesi sonucu yaralanan yolcular hastaneye kaldırıldı.

Tayland’ın başkenti Bangkok’a acil iniş yapan uçağın yaralanan 104 yolcusundan 85’nin 2 farklı hastanede tedavi altına alındığı belirtildi. Hastane yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Avustralya, İngiltere, Hong Kong, Malezya, Yeni Zelanda, Singapur ve Filipinler uyruklu 20 kişinin ise yoğun bakıma alındığı ifade edildi.

‘Çoğu yolcunun ameliyat olması gerekecek’

Singapur Hava Yollarına ait uçağın girdiği şiddetli türbülans nedeniyle ağır yaralanan yolculardan çoğunun, omurgasına aldığı hasar nedeniyle ameliyat edilmesi gerektiği bildirildi.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta yaralıların tedavi edildiği Samitivej Srinakarin Hastanesinden bir halkla ilişkiler görevlisi, Associated Press’e (AP) yaptığı açıklamada, türbülans sonucu ağır yaralananlardan çoğunun omurgasından ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi.

Yoğun bakım ünitesindeki 20 yolcunun tedavisinin sürdüğünü belirten yetkili, şu ana kadar hastanede toplam 104 yolcuya tıbbi bakım yapıldığını kaydetti.

‘Yerde çok sayıda kişi vardı, hepsi kanlar içindeydi’

Malay Mail gazetesine türbülans sırasında yaşadıklarını anlatan 43 yaşındaki Amelia Lim, “Çok korkmuştum. Yerde çok sayıda kişi vardı, hepsi kanlar içindeydi. Hem yerler hem de insanların üstü başı kanla kaplıydı.” dedi.

Lim, yanında oturan kişinin türbülans sırasında kalçasına ya da omuriliğine darbe aldığını ve bu nedenle hareket edemediğini belirtti.

Ne olmuştu?

Londra’dan Singapur’a giden Singapur Hava Yollarına ait “SQ321” sefer sayılı uçak, 21 Mayıs’ta şiddetli türbülansa girmişti.

Türbülans nedeniyle kalp krizi geçiren 73 yaşındaki yolcu, kabin memurlarının müdahalesine rağmen kurtarılamamıştı.

Yaklaşık 3 dakika içinde aniden 6 bin fit (yaklaşık 2 bin metre) alçalan uçak, Bangkok’taki Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı’na acil iniş yapmıştı.

Türbülans nedir?

Türbülans, hava veya sıvı akışında meydana gelen düzensiz, kaotik hareketlerin tümüne verilen addır. Havacılıkta kullanılan türbülans terimi, uçakların uçuşu sırasında atmosferdeki hava akımlarının ani ve düzensiz değişikliklerini ifade eder. Bu durum, uçağın sallanmasına veya ani irtifa değişikliklerine neden olabilir.

Türbülans neden oluşur?

Atmosferik Basınç Değişiklikleri: Hava basıncındaki ani değişiklikler türbülansa yol açabilir.

Termal Türbülans: Güneş ısısının yüzeydeki farklı alanları ısıtmasıyla oluşur. Sıcak hava yükselir ve bu da türbülansa neden olabilir.

Jet Rüzgarları: Yüksek hızda hareket eden hava akımları, özellikle uçakların uçuş rotalarında türbülansa neden olabilir.

Dağ Dalgalanması: Dağların üzerinden geçen hava akımları, dağların arkasında dalgalı bir hava oluşturabilir ve bu da türbülansa neden olabilir.

Türbülansta ne yapmalı?

Türbülans genellikle tehlikeli değildir ve modern uçaklar bu tür olaylara dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, yolcular ve mürettebat için rahatsız edici olabilir. Uçuş sırasında güvenli bir şekilde oturmak ve emniyet kemerini takmak, türbülans sırasında en iyi korunma yöntemidir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu