Ekonomi

“Türkiye bir kez daha dünyadan pozitif ayrışmayı başardı”

Dış Ekonomik Bağlantılar Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, global risklerin ve resesyonun konuşulduğu bir ortamda dahi yüzde 3,9’luk büyüme gösteren Türkiye’nin bir defa daha dünyadan müspet ayrışmayı başardığını belirterek, “Dolayısıyla yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme verisi, Türkiye açısından resesyon ihtimalinin de bir hayli zayıf olduğunu destekler nitelikte” sözünü kullandı.

DEİK’ten yapılan açıklamada, Olpak’ın yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ait gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını değerlendirmesine yer verildi.

İlk çeyrekte yüzde 7,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 7,7’lik büyüme performansı yakalandığını anımsatan Olpak, temmuz-eylül devrinde ise bu sayının yüzde 3,9 olarak gerçekleştiğini, müspet görünümün sürmesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Özellikle, makine ve teçhizat yatırımlarının yüzde 14,3 artarak büyümeye olumlu katkı vermesini kıymetli bulduklarını vurgulayan Olpak, öncü göstergeler ışığında dünyadaki resesyon beklentilerine paralel büyüme suratının elbette bir ölçü yavaşlamasını beklediklerini aktardı.

Olpak, “Ancak global risklerin ve resesyonun konuşulduğu bir ortamda dahi yüzde 3,9’luk büyüme gösteren Türkiye’nin bir kere daha dünyadan müspet ayrışmayı başardığını görüyoruz. Münasebetiyle yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme verisi, Türkiye açısından resesyon ihtimalinin de bir oldukça zayıf olduğunu takviyeler nitelikte” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımlar dışında tüm alt kalemlerden büyümeye olumlu katkı

Nail Olpak, büyüme bilgilerinde talep tarafına işaret ederek, yatırımlarda göze çarpan ufak bir daralma dışında tüm alt kalemlerin büyümeye olumlu katkı yaptığını bildirdi. Yatırımlardaki daralmanın temelde inşaat yatırımlarındaki azalmadan kaynaklandığını kaydeden Olpak, şu açıklamalarda bulundu:

“Fakat bununla birlikte makine ve teçhizat yatırımlarının ise yüzde 14,3 artarak büyümeye dikkate bedel bir katkı verdiğini de gözlemliyoruz. Milletlerarası yatırımcılarla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde Türkiye’nin genç ve dinamik bir nüfus avantajına sahip olduğunu her zaman vurguluyoruz. Bunun da etkisiyle birlikte hane halkı tüketiminin yüzde 19,9 artarak büyümeye en çok katkı veren kalem olması sevindirici.

İhracatımız ise sene başında bir önceki yıla göre yüzde 20 artarken, son dönemdeki küresel resesyona bağlı olarak bu oran yüzde 15’e kadar gerilemiş durumda. Global ticaretteki tüm zorluklara ve daralmalara karşın ihracatımız üçüncü çeyrekte de yüzde 12,6 artarak büyümeye müspet katkı vermeyi sürdürmeyi başardı.”

“2022 büyümesinin yüzde 5 civarında gerçekleşmesi mümkün”

DEİK Başkanı Olpak, büyüme verilerine arz tarafının katkısına değinerek, inşaat hariç tüm sektörlerin pozitif büyüme göstermesinin oldukça değerli olduğunu vurguladı.

Özellikle bankacılık ve finans sektörünün yüzde 21,6, bilgi ve iletişim sektörünün yüzde 13,9 genişlemesinin büyümenin temel sürükleyici kalemleri durumunda olduğunu belirten Olpak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Açıklanan bu olumlu bilgi, 2022 büyümesinin yüzde 5 civarlarında gerçekleşmesinin mümkün olduğunu gösteriyor. 2009 global finansal krizinden sonraki periyotta çeşitli risklere maruz kalsak dahi her yıl üzerine bedel katarak müspet büyümeyi başaran ekonomimiz, global çalkantıların ve risklerin yine arttığı bu son periyotta dahi müspet ayrışarak gücünü bir kere daha gösterdi.

DEİK olarak önümüzdeki devirde de Türk iş dünyası ismine üstlendiğimiz ticari diplomasi misyonumuz doğrultusunda ülkemizin büyümesine katkı sunmaya ve global ticaretten aldığımız hissesi artırmak gayesiyle dünyanın dört bir yanında daha fazla ticaret için çalışmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu