Haber

Üniversite Öğrencileri İzmir’de KYK Yurdu’ndaki Kazayı Protesto Etti

KERİM UĞUR

İzmir’de üniversite öğrencileri, Aydın’da Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı kız öğrenci yurdunda asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş’ın hayatını kaybetmesini protesto etti.

Aydın’da KYK kız yurdunda meydana gelen kazada üniversite öğrencisi Zeren Ertaş’ın hayatını kaybetmesini ve bazı öğrencilerin yaralanmasını protesto etmek isteyen İzmir’de okuyan üniversite öğrencileri, bugün Bornova Metro İstasyonu’nda bir araya gelerek Bornova Küçükparka’ya yürüdü. sloganlar.

“Ölmeye değil okumaya geldik” pankartı açan öğrenciler, “Gün gelecek, zamanı gelecek, katiller halka hesap verecek”, “Gençler hesap verecek” gibi sloganlar attı. Katiller için”, “AKP kamuoyuna hesap verecek”. Küçükpark’ta basın açıklaması yapan öğrenciler şunları söyledi:

“25 Ekim 2023 tarihinde Aydın Işıklar Kız KYK yurdunda 16 arkadaşımızı taşıyan asansör düştü. Arkadaşlarımız defalarca asansörün bozuk olduğunu belirtmesine rağmen yetkililerin gerekli uyarıyı dikkate almaması nedeniyle en az 3 arkadaşımız hayatını kaybetti. Defalarca tamir edilmesi gerektiği söylenen asansör için önlem almayan devlet, ölen sınıf arkadaşlarımızın hesabını tuttu, soru sormaya kalktığımızda bize TOMA ve biber gazıyla saldırıyor. Aydın Valisi de karşımıza çıkıyor ve 15 kişilik asansöre 16 kişinin bindiğini, 15 öğrencide bir sorun olmadığını söyleyerek öğrencileri hedef alıyor. Sanki bu düzenleme bizi mahkum etmiyormuş gibi. her gün öldürüyorlar, eli kanlı katil olmasalar ölümlere sebep olacaklar. Sorumlu biziz. Katil KYK yönetimi, katil devlet bunu söyleyerek öfkemizden kurtulabileceğini sanıyor. Sabah bir haberle uyandık. Arkadaşlarımızın intiharı. Her gün bir arkadaşımızın üniversite yurtlarında geçimlerini sağlayamadıkları söylenerek ölüme sürüklendiğini görüyorduk. Bu olaylar ne kaza ne de intihardır. Sorumlular açıkça karşımızdadır. Dün öldürülen arkadaşlarımızın katillerini biliyoruz. Onları Sibel’den, Enes’ten, Resul’den tanıyoruz. Bugün bu köhne sistemi yok etmekten başka çaremiz yok. Çare bizdedir, şifa birbirimizdedir. Geleceğimizi, umutlarımızı çalan Saray rejimi bize ölümden başka bir şey vaat etmiyor. Bu sistemde üzerimize düşen ölüm, açlık ve sefalet koşullarını kabul etmiyoruz. “İnsanca onurlu bir yaşam için tüm sınıf arkadaşlarımızı kampüs direnişini büyütmeye, öfkemizi örgütlemeye ve öldürülen sınıf arkadaşlarımızdan hesap sormaya çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu