Yaşam

Van Gogh Müzesi 50. Yılını Ayçiçeği Sanat Festivali ile Kutluyor

Van GoghMüze, 50. yıl dönümünü kutlamak ve en ünlü ve üretken Hollandalı sanatçılardan biri olan Vincent van Gogh’un mirasını onurlandırmak için Amsterdam’da bir dizi kutlama etkinliği düzenledi.

Müze, Vincent van Gogh’un hayatı ve eserlerinin anısına 2 Haziran 1973’te açılmıştır.

İlgili Makaleler

Kutlamalar, Amsterdam’ın Müze Meydanı’nda düzenlenen Ayçiçeği Sanat Festivali şeklini aldı. Sokak tiyatrosu gösterileri, akrobasi gösterileri, çiçekli bisiklet süsleri ve müzik dinletileri gibi ilgi çekici etkinlikler de katılımcılara sunuldu. Şenliğe katılanlara taze ayçiçekleri ikram edildi.

Kutlamalara Hollanda Prensesi Beatrix de katıldı. Etkinlikte, elli yıl önce müzenin açılışında sunulduğu gibi, annesi Prenses Juliana’ya müze müdürü Emilie Gordenker tarafından ayçiçeği takdim edildi.

Amsterdam’da çiçeklerle süslenmiş çarpıcı bisikletleriyle tanınan ünlü yerel sanatçı Warren Gregory, Van Gogh’un eserlerinin en ikonik temalarından biri olan ayçiçekleriyle süslenmiş özel el yapımı bisikletlerini sergiledi.

1853 doğumlu Van Gogh, hayatı ve sanatsal yolculuğu dünyayı büyüleyen post-empresyonist bir ressamdı. Hollandalı ressam 1890’da 37 yaşında öldü.

xinhua HaberlerAjans muhabirleri Amsterdam’dan bildiriyor.

(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Kültür ve Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu