Haber

Yakın Doğu, KKTC’nin en iyi 1. ‘üniversitesi’, Türkiye genelinde 5. ‘üniversite’

KKTC (İGFA) –Uluslararası yüksek öğretim derecelendirme kuruluşu NAME Scientific Index, dünyanın en iyi bilim insanlarını ve üniversitelerini sıraladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2023” listesini açıkladı.

Geçen yıl dünya genelinde 15 bin 175 üniversitenin değerlendirildiği listede, bu yıl dünya genelinde 19 bin 521 üniversite akademik performanslarına göre sıralandı. Listede; Avrupa’dan 3.492, Türkiye’den 256 ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 10 üniversite katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC’nin en güzel açık öğretim üniversitesi sıralamasında Türkiye’de 5., Avrupa’da 408. sırada yer aldı.

Google Akademik verileri temel alınarak, üniversitelerin ve bilim insanlarının son beş yıllık akademik yayın ve atıf performanslarının değerlendirildiği liste, h-index ve i10 index kriterlerinin yıllık, beş yıllık ve toplam maliyetleri analiz edilerek oluşturulmuştur.

AD Scientific Index’in dünyanın en güzel üniversiteleri listesinde 1.192.235 bilim insanı da akademik performanslarına göre değerlendirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC’nin En Yetkin Akademisyenleri Listesine Damgasını Düşürdü. KKTC’nin en nitelikli 10 akademisyeninden 9’u; İlk 20 akademisyenden 15’i Yakın Doğu Üniversitesi’ndendi.

En güzel ilk iki akademisyen olarak gösterilen Yakın Doğu Üniversitesi’nde “Yüksek Enerji Fiziği” çalışmaları ile ön plana çıkan Prof. Dr. İsa Dumanoğlu ve fizikçi Prof. aynı anda en iyi 500 akademisyen. prof. Dumanoğlu, Prof. Dr. Cankoçak ve Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer, KKTC’nin en güzel üç akademisyeni olarak gösterildi.

AD Scientific Index’in en iyi bilim insanı sıralamasında Yakın Doğu Üniversitesi’nden 177 isim yer alırken, üçü dünya sıralamasında en iyi yüzde 2’lik dilimde; Bunlardan 16’sı en uygun yüzde 10’luk dilimde; Bunların 25’i ilk yüzde 20’deydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu