Haber

‘128 milyar dolar’ haberine hapis cezası

BirGün gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Mustafa Kömüş, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın şikayetiyle “kamu görevlisine hakaret” teziyle yargılandığı davada hâkim karşısına çıktı.

İstanbul Anadolu Adliyesi 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mütalaasını açıklayan savcı Kömüş için mahpus cezası talep etti.

Kömüş ve avukatı Tolgay Güvercin savunmalarında “Merkez Bankası’nın eriyen 128 milyar doları” savlarının haberin yapıldığı periyotta epey sık lisana getirildiğini ve rastgele bir hakaret kastı olmadığını, Albayrak’ın bakanlık yaptığı için ağır tenkitlere katlanması gerektiğini söyledi. Ayrıyeten Avukat Güvercin, haberin yaklaşık 200 sözden oluştuğunu “128 milyar dolar”la ilgili kısmın yalnızca bir cümlede bulunduğunu ve bunun da hakaret kastının olmadığını gösterdiğini aktardı.

Savcı ise mütalaasında “Haber içeriğinde Berat Albayrak’ın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici ithamlarda bulunulduğu”nu tez ederek Kömüş hakkında mahpus cezası talep etti.

Mütalaanın akabinde Avukat Güvercin yazılı beyan vermek için ek müddet talep etti. Mahkeme bu talebi kabul ederek duruşmayı 28 Mart 2023’e erteledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu