Ekonomi

Çinli geliştiriciler Sunac ve CIFI yerel yönetimden kredi desteği aldı

Çinli emlak geliştiricileri Sunac China Holdings Ltd ve CIFI Holdings (Group) Co Ltd, yerel yönetimlerin bazı konut projelerini kredi desteğine uygun olarak belirlediğini duyurdu. Bu hamle, Çinli yetkililerin birçok geliştiricinin borçlarını ödeyemediği emlak sektörünü rahatlatmaya yönelik daha geniş kapsamlı çabalarının bir parçası.

Çin’in en büyük özel emlak geliştiricisi Country Garden da Cumartesi günü, 30’dan fazla projesinin yerel yönetimler tarafından finansman için işaretlendiğini bildirdi. Bu duyurular, şehir yönetimlerinin bankalara hangi konut projelerinin mali destek alması gerektiğini önermesine olanak tanıyan “proje beyaz listesi” sisteminin 26 Ocak’ta başlatılmasının ardından geldi.

Geçen yıl 9 milyar dolarlık offshore borcunu yeniden yapılandıran Sunac, Pazartesi günü Pekin, Tianjin, Chengdu ve Chongqing gibi şehirlerdeki 90’dan fazla projesinin beyaz listeye eklendiğini duyurdu. Şirket, yeni finansmanın nakit akışı baskısını hafifletmesini ve evlerin tamamlanıp teslim edilmesine yardımcı olmasını bekliyor.

Şu anda offshore borç yeniden yapılandırmasıyla ilgilenen CIFI, Pazar günü yaptığı açıklamada, Chongqing, Pekin, Tianjin ve Wuhan’dakiler de dahil olmak üzere 18 projesinin benzer şekilde yerel yönetimler tarafından desteklendiğini söyledi.

Bu gelişmelerin ardından Country Garden hisseleri Pazartesi sabahı yüzde 4,8’e kadar yükselirken, Sunac ve CIFI hisseleri sabahın ilerleyen saatlerinde düşüşe rağmen sırasıyla yüzde 3,6 ve yüzde 5,8 arttı.

Çin hükümeti, sorunlu gayrimenkul sektörüne yönelik güçlendirme tedbirleri kapsamında konut projelerine yönelik finansmanı artırmayı hedefliyor. Ancak bankaların yeni finansmana ihtiyaç duyan sorunlu geliştiricilere kredi vermekte tereddüt etmesi nedeniyle bu segment hâlâ zorluklarla karşı karşıya.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu