Ekonomi

Gökbey helikopterinde kullanılacak turboşaft motoru aksesuar dişli kutusu TEI’ye teslim edildi

Eskişehir’de Alp Havacılık firmasınca tasarlanıp üretilen turboşaft motoru aksesuar dişli kutusunun, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ’ye (TEI) teslim edildiği bildirildi.

TEI’den yapılan açıklamaya nazaran, “Gökbey” helikopterinde kullanılacak TEI-TS1400 Turboşaft Motoru Aksesuar Dişli Kutusu (ADK) ikinci prototip teslim merasimi Alp Havacılık tesislerinde gerçekleştirildi.

Alp Havacılık Genel Müdürü Şenay İdil, merasimde, dişli kutusunun tasarım ve üretimini yapmaktan büyük memnunluk duyduklarını belirtti.

Firma olarak ikinci aksesuar dişli kutusunu teslim ettiklerini aktaran İdil, “Alp Havacılık olarak bu zamana kadar birçok ürün teslim ettik ancak bu ürün bizim için çok farklı. Çünkü ekip olarak tasarladık ve üretimini gerçekleştirdik. Alp Havacılık’ın genel stratejisine uygun olarak tamamen dikey entegre bir yapı altında bunu gerçekleştirdik.” tabirlerini kullandı.

İdil, projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit de aksesuar dişli kutusu üretiminin Türkiye için kıymetli bir muvaffakiyet olduğunu vurguladı.

Böyle bir birincisi başarmayı, Türkiye için değerli dönüm noktası olarak nitelendiren Akşit, şunları kaydetti:

“Dişli kutusu tasarımı konusunda hem Alp Havacılık gruplarına hem de kendi grubuma Alp Havacılık tasarım grubuna vermiş oldukları dayanak için teşekkür ediyorum. El birliği ile Türkiye’ye bu teknolojiyi kazandırmış olduk. Bugün Türkiye havacılığı için tarihi bir anı yaşıyoruz. Çok önemli bir iş başardık. İnşallah aynı hızla devam edeceğiz ve seri imalat sonrası uçtuğunu göreceğiz. Ortaya konulan emek ve yapılan yatırımlarla Türkiye’miz için uçan, iş gören bir sisteme dönüşecek.”

Törene, TEI ve Alp Havacılık firmasının tasarım üniteleri gruplarının yöneticileri ve mühendisleri ile projeye dayanak olan ünite yöneticileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu