Haber

Hizbullah lideri Nasrallah: Operasyon kararı yüzde 100 Filistinlilerin kararıydı

Lübnan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail-Hamas çatışmalarının başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk kez bugün açıklama yaptı.

Reuters’in haberine göre Nasrallah, Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik ‘Aksa Tufanı’ saldırısının birden fazla cepheye yayıldığını belirterek, “Iraklılara ve Yemenlilere şükranlarımı sunuyorum” dedi. Bu savaşa kimler katıldı?”

‘BU SAVAŞ TAMAMEN FİLİSTİNLERİN SAVAŞIDIR’

Söz konusu operasyon kararının ‘yüzde 100 Filistinlilere ait olduğunu ve karar vericilerin bunu herkesten sakladığını’ belirten Nasrallah, ‘operasyonun gizliliğinin direniş cephesinde kimseye rahatsızlık vermediğini’ söyledi. Hizbullah lideri, “Bu savaş tamamen Filistin’in savaşıdır, Filistin halkınındır, bölgesel meselelerle hiçbir ilgisi yoktur” dedi.

‘Aksa Tufanı’nın İsrail’in zayıflığını ortaya çıkardığını’ savunan Hasan Nasrallah, saldırının ‘İsrail’le savaşta yeni bir tarihi aşamayı oluşturduğunu’ belirtti. Hamas’ın kararını ‘doğru, akıllıca, cesur ve zamanında alınmış bir karar’ olarak değerlendiren Hizbullah lideri, İsrail halkına karşı katliam yapanın İsrail güçleri olduğunu iddia etti.

‘İSRAİL REHİNLERİ ANCAK MÜZAKERELER YOLUYLA GERİ ALABİLİR’

Nasrallah, İsrail’in yerine getiremeyeceği hedefler koyduğunu da belirterek, “İsrail bir ay boyunca tek bir askeri başarıya bile ulaşamadı” dedi. Hizbullah lideri, İsrail’in Gazze’deki rehineleri ‘ancak müzakere yoluyla’ geri alabileceğini belirtti.

ABD’nin çatışmadaki rolüne değinen Nasrallah, “Gazze’deki savaşın sorumlusu tamamen ABD’dir.” Bu bağlamda Irak ve Suriye’deki ABD üslerine yönelik saldırılara da değinen Hizbullah lideri, ‘İslami direnişin üslere saldırı kararının akıllıca bir karar olduğunu’ savundu. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu