Haber

Lübnan Hizbullahı: İran, gösterilerin üstesinden gelecektir

Lübnan’daki Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, İran’ın önü alınamayan protesto şovlarının üstesinden geleceğine inandıklarını belirterek, olayların gerisinde ABD ile İsrail’in olduğunu iddia etti.

Kasım, Twitter’daki hesabı üzerinden İran’daki gösterilere karşı Tahran yönetimini destekleyen açıklamalarda bulundu.

İran’da bir küme tarafından özgürlük talebi ismi altında İran İslam Devrimi’ne yönelik darbe için şiddet ve suçlar işlendiğini savunan Kasım, söz konusu grupların ABD ve İsrail’in yönlendirmelerine nazaran hareket edip caddelerde pak insanları öldürerek kaos ortamı yaratma gayreti içerisinde olduklarını öne sürdü.

İran’ın daha önce bu tür durumları tecrübe ettiğine vurgu yapan Kasım, “İslam devriminin 43 yıldır ayakta olduğunu ve İran’ın bu durumun da üstesinden geleceğini” belirtti.

Kasım, ABD ve İsrail’in İran’a karşı yürüttüğü planı kınadıklarını aktardı.

İran’daki gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de hayatını yitirmesi ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklardan, olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da meyyit sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise 19 Kasım’da yaptığı açıklamada, şovlarda 378 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere nazaran, şovlar sırasında 50 civarında güvenlik vazifelisi hayatını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu