İş

Muğla’da üzüm suyu, sirke, pekmez ve şarap üretim tesisi

MUĞLA (İGFA) – Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi ve Yeşilüzümlü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliği ile Üzüm Suyu, Sirke ve Şarap Üretim Tesisi kuruluyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje ile kooperatifçiliğin desteklenmesi, sürdürülebilir kırsal kalkınmanın sağlanması, Fethiye İlçesi Üzümlü Mahallesi’nde yıllarca üzüm yetiştirilmesi, şarap üretiminin daha uygun ve yasal hale getirilerek markalaştırılması amaçlanıyor.

Fethiye ilçesinde Karaçulha Meyve Sebze Halinde bulunan Üzüm Suyu, Sirke, Pekmez ve Şarap Üretim tesisi yılda 45 bin şişe, saatte 3 ton üzüm işleme kapasitesi ve üretim tesisi ile faaliyet gösterecek. Bölgenin uzun yıllardır beklediği şura tamamlandığında gerçekleşecek.

SAATTE 3 TON ÜZÜM İŞLENEBİLİR

Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi ve Yeşilüzümlü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin 321 ortakla imzaladığı protokolle hayata geçirilen proje ile bölgenin üzümleri şıra, sirke, pekmez ve şarap olarak değerlendirilecek. Bu işleri işleyecek olan Üzüm Suyu, Sirke, Pekmez ve Şarap Üretim tesisinde heyet çalışmalarında sona gelinmiştir. Tesiste incelemelerde bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, yetkili çalışandan bilgi aldı. Kısa sürede hayata geçirilecek tesis ile saatte 3 ton üzüm işlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu