Haber

TARİHİ HATAY VALİLİK BİNASI YENİDEN HAZIRLANMIŞTIR

KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen iki depremde hasar gören tarihi Hatay Valilik binası, dün akşam saatlerinde 3 dakika ortasında meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremlerde hasar gördü, bir kısmı yıkıldı.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki depremde hasar gören ve kullanılamaz hale gelen Hatay Valiliği, Hatay’ın Defne ilçesinde dün akşam saat 20.04’te meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde bir kısmı tamamen çökerken ağır hasar gördü.

Bir zamanlar Hatay Valiliği olarak kullanılan binanın inşaatına 1927 yılında başlanmış ve 1928 yılında tamamlanmıştır. Binanın mimari projesi Halepli bir mühendis tarafından çizilmiş, uygulaması yerel ustalar tarafından yapılmıştır. Mali kaynakları dönemin İskenderun Sancağı İdare Meclisi tarafından karşılanmıştır. 2 Eylül 1938’de kurulan Hatay Devleti’nin siyasi ömrü 10 ay 21 gün iken, Hatay Millet Meclisi 3 toplantısını 2, 3 ve 6 Eylül 1938 tarihlerinde halen kullanılmakta olan Millet Meclisi binasında yapmıştır. köprübaşında yer almaktadır. Bu bina, 2, 3, 6 Eylül 1938 tarihlerinde bu 3 gün dışında, Hatay Devleti’nin siyasi hayatı boyunca hem Cumhurbaşkanlığı, hem Başbakanlık hem de Hatay Devleti Millet Meclisi’ne ev sahipliği yapmıştır. Milletvekilleri 29 Haziran 1939’da yıkılan tarihi binada, bu binanın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmasına oybirliğiyle karar verdiler. Bu nedenle yapının, Hatay ve Türkiye’nin yakın siyasi tarihinde hafıza değeri olan özel bir değeri vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu