Ekonomi

CFPB başkanı kongreyi veri korumasını geliştirmeye çağırıyor

Tüketici Finansal Koruma Bürosu (CFPB) Direktörü Rohit Chopra, ödeme işlemcileri ve şimdi al sonra öde hizmetleri tarafından finansal verilerinin kullanılmasına karşı tüketiciler için daha güçlü korumalar uygulanması için Kongre’ye çağrıda bulundu. Yüksek Mahkeme’nin geçtiğimiz ay CFPB’nin finansman yapısını onaylamasından bu yana verdiği ilk ifade sırasında Chopra, finans kuruluşlarının hedefli reklamcılık için müşteri verilerinden para kazanma planlarına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Chopra, JPMorgan Chase & Co (NYSE:JPM) ve PayPal’ın (NASDAQ:PYPL) ödeme verilerini finansal gözetimin artmasına ve finansal sansür potansiyeline yol açabilecek şekilde kullanma niyetlerini vurguladı. PayPal bu iddialar hakkında yorum yapmazken, JPMorgan Chase’in sözcüsü Trish Wexler, müşterilerinin alışveriş indirimleri almayı tercih edebileceklerini ve bu teklifler için kişisel bilgilerin paylaşılmadığını açıkladı.

CFPB direktörü ayrıca, tüketicileri verilerinin kullanılmasına rıza göstermeye zorlayabilecek şimdi al sonra öde hizmetleriyle ilgili risklere de değindi. Buna karşılık CFPB kısa bir süre önce bu hizmetleri kredi sağlayıcıları olarak sınıflandıran bir kural yayınladı ve anlaşmazlıkları araştırmalarını ve buna göre ücretleri iade etmelerini zorunlu kıldı.

Chopra ayrıca Senatör John Kennedy’nin CFPB’nin zararına çalışan Federal Rezerv tarafından yasadışı bir şekilde finanse edildiği yönündeki iddiasını da yalanladı. Yüksek Mahkeme’nin CFPB’nin finansman mekanizmasının anayasaya aykırı olduğu iddialarını reddeden kararının ardından ortaya çıkan argümanlara karşı çıkarak, kurumun yasalara tam uyum içinde olduğunu belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

gerger-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu