Ekonomi

Selin vurduğu Bozkurt yeniden inşa edildi

Kastamonu’da 11 Ağustos 2021’de ağır yağış sonrası çay ve derelerin taşması sel felaketi yaşandı.

Sel afeti can kayıplarıyla birlikte İnebolu, Çatalzeytin, Azdavay, Abana, Küre, Şenpazar can kayıpları ile çok sayıda aracın, mesken ve iş yerinin ziyan görmesine sebep oldu.

En büyük ziyanı ise Bozkurt ilçesi gördü.

Çalışmalar tamamlandı

Büyük tahribatın oluştuğu ilçede başlatılan çalışmalar titizlikle yürütüldü.

Altyapının yenilenmesi ve ilçeden geçen derenin ıslah edilerek inançlı bir hale getirilmesi içian çalışmalar yapıldı. Kenti yine imar etmek için kuvvetli iklim kaidelerine karşın çalışmalar muvaffakiyetle tamamlandı.

Anahtarlar aralık ayında teslim edilecek

Binalar, Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) eliyle 5 etapta yatay ve yöresel mimariye uygun olarak inşa edildi.

İlk anahtarlar ise hak sahiplerine aralık ayında teslim edilecek.

“Bozkurt’u yeniledik”

Konuya ait Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum toplumsal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Bakan Kurum, “649 konut, 52 iş yeriyle sanayi sitesi, 123 dükkan, Meydan, Pazar yeri, Millet Kıraathanesi. Bozkurt’u yeniledik. 1 yılda TOKİ, İlbank ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ile sağlam ve güvenli bir ilçe kurduk! Aralık ayında ilk anahtarları teslim etmeye başlıyoruz!” ifadelerini kullandı.

Bölgeye yeni meydan kazandırıldı

Öte yandan ilçede bölge halkının dinlenebileceği ve sosyalleşebileceği geniş bir meydan da yapıldı. Meydana birebir vakitte çağdaş ve kapalı pazar yeri kazaldırıldı.

Konutlarına kavuşma heyecanı yaşayan vatandaşlarla birlikte bölge esnafında da taşınma heyecanı başladı.

“Çalışmalarda hep yatay ve yöresel mimariye uygun olarak gittik”

TOKİ İnşaat Mühendisi Mustafa Oğuz Avcı, “Bozkurt ilçesinde 649 adet konut, 123 adet dükkan, İlişi Mahallesi’nde 38 afet konutlarımız bulunmaktadır. Çalışmalarda hep yatay ve yöresel mimariye uygun olarak gittik. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı içerisinde bundan sonra evlerinde oturabilirler.” dedi.

“Devletimizin ellerine sağlık”

TOKİ tarafından yapılan konutlardan epeyce şad olduklarını lisana getiren Bozkurtlu vatandaşlar ise memnuniyetlerini şu tabirlerle lisana getirdiler:

“Geçen seneki halimiz neydi? Bu seneki halimiz ne? Yeni yapılan çalışmalar, meydanımız olsun, konutlarımız olsun güzel oldu, ferah oldu. Gurur verici gerçekten. Benim torunlarım geliyor. Hususi geldiler buraya bir günlüğüne. Devletimizin ellerine sağlık. Bozkurt eskisinden çok güzel oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu